Haber Detayı
12 Nisan 2022 - Salı 18:06 Bu haber 549 kez okundu
 
19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti 'nden Demirören Haber Ajansı'na sert tepki
Samsun'da Demirören Haber Ajansı'nın(DHA), muhabir Irmak Gürşen'in 'annelik' izninden sonra 'iş akdini' feshetmesini sert ifadelerle kınadı.
YAŞAM Haberi
19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti 'nden Demirören Haber Ajansı'na sert tepki


Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, DHA Samsun Muhabiri Irmak Gürşen'in, 'annelik izni sonrası' iş akdinin hukuksuz bir şekilde feshedilmesine tepki gösterdi.

 

Çakır, "Meslektaşımızın yanındayız. DHA yönetimini biran önce bu ayıbı düzeltmeye ve Irmak Gürşen'den özür dilemeye davet ediyoruz" dedi.

 

AKLA MANTIĞA UYMAYAN GEREKÇELER
Konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunan Yusuf Ziya Çakır yaptığı açıklamada, muhabir Irmak Gürşen'in 2.5 yıldır 'telifli muhabir' olarak DHA'da görev yaptığı hatırlatarak, "Değerli meslektaşımız bir süre önce anne oldu ve doğum iznine ayrıldı. 
Nisan ayında yeniden görevinin başına dönmeye hazırlanan Irmak Gürşen, 'anne' olduğu için işine son verildiğini öğrendi. Meslektaşımız Irmak Gürşen, kendisine iş akdinin feshedilmesine gerekçe olarak, 'Siz anne oldunuz, süt izniniz olacak, sahada aktif görev yapamayacaksınız, çocuğunuz hasta olur' denildiğini açıkladı. Bu akla mantığa uymayan açıklamalar aynı zamanda varsayımlara dayalı bahanelerdir" diye konuştu.

 

 

CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ İLE MÜCADELE


"Irmak Öcal'ın iş akdinin 'anne' olduğu gerekçesiyle, hukuksuz bir şekilde feshedilmesi kabul edilebilecek bir durum değildir" diye Çakır, ayrıca şunları söyledi:

 

"Kadınların çalışma yaşamında karşılaşabileceği  böylesine 'ilkel' bir yaklaşımın, hele de kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet olayları başta olmak üzere, her türlü cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele vermesi gereken bir basın yayın kuruluşunda ortaya çıkması biz gazetecileri büyük bir şaşkınlık içerisinde bırakmıştır.

 

ASLA KABUL EDEMEYECEĞİMİZ BİR AYIP


Meslektaşımıza yapılan ve asla kabul edilemeyecek bu 'ayıp'tan ötürü DHA yönetimini, Irmak Gürşen'den özür dilemeye ve hukuksuz fesih işlemini geri almaya davet ediyoruz. Meslektaşımızın yanında olduğumuzu ve tüm yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. Kadınların  yaşamın her alanında olduğu gibi basın sektöründen de el çektirilmesine  asla müsaade etmeyeceğiz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: 19, Mayıs, Gazeteciler, Cemiyeti, 'nden, Demirören, Haber, Ajansı'na, sert, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı