Haber Detayı
17 Ocak 2022 - Pazartesi 15:55 Bu haber 1003 kez okundu
 
2022 Yılı Elektrik Faturaları Yeni Tarifeden Hesaplanacak
YEPAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kararı kapsamında tüm mesken tek zamanlı Alçak Gerilim aboneliklerinde 1 Ocak 2022 itibariyle kademeli tarife uygulamasına geçti.
EKONOMİ Haberi
 2022 Yılı Elektrik Faturaları Yeni Tarifeden Hesaplanacak

Bu uygulamaya göre mesken abonelerinin elektrik tüketimleri EPDK tarafından 2022 yılı için belirlenen kademeli tarife birim fiyatlarıyla faturalandırılacak. Kademeli tarifeye tabi olan tüketimlerin günlük ortalama 5 kWh kadar olan kısmı düşük tüketimli kademeden, 5 kWh aşan kısmı ise yüksek tüketimli kademeden hesaplanacak.  Ortalama tüketim değerlerinizi fatura üzerinden veya yepas.com online işlemlerinden öğrenilebilecek.

 

 

 

Faturaların 80’i Aralık Ayı Tüketimine Ait

 

Elektrik maliyetleri 2021 yılının başına göre yüzde 141’lik artış göstermiş, ancak bu maliyet artışı uzun bir süre tüketicilere yansıtılmamıştı. Tüketicilerin maliyetlerdeki artışlardan daha az etkilenmesi ve ev elektrik tüketiminde tasarrufun teşvik edilmesi amacıyla 1 Ocak’tan itibaren kademeli elektrik tarifesi uygulamasına geçildi. Bu uygulamaya göre geçtiğimiz aralık ayında 137 TL elektrik faturası tutarına karşılık gelen tüketime kadar tüm tüketiciler düşük kademeli tarife birim fiyatından faturalandırılacak.

 

YEPAŞ Genel Müdürü Arif AKŞAM’ın yaptığı açıklamada “EPDK tarafından açıklanan yeni tarifelerle birlikte mesken abone grubundaki müşterilerimiz için kademe uygulaması getirildi.  EPDK tarafından belirlenen günlük 5 kWh’ın altındaki tüketimler düşük kademe birim fiyatı ile 5 kWh’in üzerindeki tüketimler ise yüksek kademe birim fiyatı ile faturalandırılacak.

 

 

Ayrıca her yeni fiyat döneminde olduğu gibi fiyat artışının olduğu dönemden önceki tüketimlerin de yeni fiyatlardan faturalandırıldığına ilişkin çeşitli tereddütler oluştuğu görülmektedir. Elektrik piyasası mevzuatı gereği her döneme ilişkin tüketimler ilgili dönemlerdeki fiyatlarla faturalandırılmaktadır. Tüm tüketimlerin yeni fiyatla faturalandırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu konuda müşterilerimizin içi rahat olsun Ocak ayı içerisinde çıkan faturalarında Aralık dönemine ilişkin bir tüketim söz konusu ise bu tüketimler Aralık 2021 yılı fiyatları ile hesaplanmıştır.’’ dedi.

 

 

Kademeli elektrik tarifesi nedir?

Kademeli elektrik tarifesi, aylık 150 kWh tüketime kadar olan ev elektrik tüketimlerinin düşük kademe birim fiyatından, bu tüketimi geçen tüketimlerin ise yüksek kademe birim fiyatından faturalandırılmasını sağlayacak. 2022 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan birinci çeyrek döneminde 38 milyon hane için 150 kWh’ye kadar olan tüketimler kilovatsaat başına vergiler dâhil 1,37 TL’den faturalandırılacak, bunun üzerindeki her kilovatsaat tüketim için uygulanacak birim fiyat 2,06 TL olacak. Bu uygulama alçak gerilim mesken abone grubundaki 38 milyonun üzerindeki hane için 1 Ocak itibarıyla devreye girdi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , 2022, Yılı, Elektrik, Faturaları, Yeni, Tarifeden, Hesaplanacak, , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı