Haber Detayı
09 Temmuz 2021 - Cuma 15:14 Bu haber 1331 kez okundu
 
Ali Babacan Samsun'da basınla buluştu
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Samsun'da basın mensuplarıyla buluştu. Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Babacan, Sedat peker'in iddialartının sorulması üzerine Devlet Denetleme Kurulu ve Yargıının derhal harekete geçmesi gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
 Ali Babacan Samsun'da basınla buluştu

 Babacan, Peker'in açıklamalarının kendi işlediği suçlarının itirafı olduğunu, iddialarda yeralan isimlerle ilgili olarak da Devlet Denetleme Kurulu ve Yargının derhal harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

DEVLET DENETLEME KURULU VE YARGI DERHAL HAREKETE GEÇMELİ

Susurluk Davası'nı örnek gösteren Babacan Susurluk olayının bugün yaşananların yüzde biri boyutunda bile olmadığını belirterek, " "Susurluk'ta mafya, polis ve siyasetçinin aynı araçta kazada görüntülenmesi sonrasında Devlet Denetleme kurulu ve yargı derhal harekete geçmiş, TBMM'de araştırma komisyonu kurulmuştu. Bugün suç örgütü liderinin itiraf niteliğindeki açıklamaları ve hedefteki bütokrat ve siyasilerle ilgili olarak ne Devlet Denetleme Kurulu, ne de yargı harekete geçmemektedir.Bu iddialar ve adı geçen isimlerle i,lgili olarak gereken derhal yapılmalı, iddialar ve isimlerin faaliyetlerinin boyutu ve gerçekliği bağımsız yatgı tarafından ortaya çıkarılmalıdır." dedi.


Bafra İlçe Kongresi ve Çarşamba İlçe binalarının açılışını yapmak üzere Samsumn2a gelen DEAVA partisi Genel Başkanı Ali Babacan Bafra ve Samsun'da esnaf ziyaretleri yaptı, halkla buluştu. Bafra programı sonrasında Atakum'da basın mensupları ile toplantı yapan Ali Babacak önemli açıklamalarda bulundu basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.


81 İLDE VE 973 İLÇEDE BAŞKANLARIMIZI ATADIK

Gelecek Partisi ile itti,fak gröüşmelerinin olmadığını, ancak tüm muhalefet partileri ile temas halinde olduklarını ifade eden Babacan, " Büyük kongre sonrasında 81 ilde ve 973 ilçe başkanımızı atadık. Deva Partisi'nin bugüne kadar yapılan atamalarla il ve ilçe yönetim kurullarında görev alanların sayısı 12 bin kişiyi geçti. Biz, hem kongrelerimizi yaparken, bir taraftan halkla buluşuyor, gerçekleri anlatıyoruz ve iktidara geldiğimizde yapacağımız eylem planlarımızı da hazırlıyoruz. Tarım eylem planı bunbların en önemlisi. Çok geniş kamsamlı sularımızın verimli kullanılmasını da içine alan bir plan.

Güçlendirilmiş parolamenter sistem ile ilgili olarak da çalışmalarımızı tamamladık, taslağımızı hazırladık. Parlamenter sistemde eskiye dönüş değil, toplumun ve devletin güçlü olmasını sağlayacak bir çalışmayı tamamladık." diye konuştu.


DEVLETTE DEVAMLILIK ESASTIR, BORÇLARIN ÖDENMEMESİ ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE OLABİLİR

Kanal İstanbul ve bazı muhalefet liderlerinin yap işlet devret ve yabancı yatırımcıların yatırımlar ile ilgili olarak borçları ödemeyecekleri açıklamaları ile ilgili soruyu cevaplandıran Babacan, "Uluslararası hukuk kapsamında yapılan bütün anlaşmalarda bu ifadelere dikkat etmek gerekir. Devlette devamlılık esastır. Borçları ödemeyeceğiz derseniz, devletin itibarını zedelersiniz. Uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde hukukun öngördüğü bütün şartlar zorlanır, yatırımlarda ve yapılan işlerde hukuksuzluk ve başka haksızlıklar varsa uluslararası hukuk çerçevesinde çözülür.

 


Bunun dışında mevcut iktidarın, çok fahiş fiyatlarla uluslararası hukuğu arkasına alarak borçlanmasını ve gereksiz yatırımlar yapmalarına hep birlikte itiraz etmemiz gerekir. Kanal İstanbul projesi de bunlardan biri. Hezün, bu projenin tüm araştırmaları yapılmış, doğuracağı sonuçlar, bilimsel ve teknik incelemelerele ortaya çıkarılmış değil. Ayrıca Montrö Sözleşmesi de dikkate alındığında,  milyarlarca dolara malolacak bu projenin getireceği yükü ve siyasal, çevresel, bilimsel sonuçları Türkiye kaldıramaz." dedi.


130 MİLYAR DOLARIN NEREYE GİTTİĞİ  HALA AÇIKLANAMADI

Ktipto para ve Merkez Bankası rezervleri ile ilgili soruyu  da cevaplandıran Babacan, " Merkez Bankası reZervleri kara günler içindir. tyatırım araçlatına ya da karlı yatırımlara kullanılmaz. Türkiye'de de Merkez Bankası'nda 130 milyar dolarlık rezervin nereye gittiği sorusu hala cevap beklemektedir. Banka rezervlerinde ortadan yokolan para miktarı borçlandığımız rezervlerle birlikte 190 milyar dolara yakındır.

MERKEZ BANKASI KRİPTO PARA OLUŞTURABİLİR

Türkiye'nin parasının değerinin korunması ve yatırımların gelmesi için tek çare yüksek faizdr. Dünya para politikasınıyöneten 5 ülkenin parasındır. Dünyanın ve ülkemizin de bundan kurtulması gerekir. Merkez Bankasının kripto paralara yatırım yapması doğru değil, ancak, kendi kripto parasını basması düşünülebilir. Bu gerçekleşirse, Dünyanın 5 büyük ekonomisinin kur politikalarını belirlemesinde gücü etkilenebilir." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Ali, Babacan, Samsun'da, basınla, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');