Haber Detayı
13 Nisan 2022 - Çarşamba 17:42 Bu haber 301 kez okundu
 
Artan Otobüs Fiyatları Araştırılsın önerisine MHP ve AK Parti’den Red!..
İYİ Parti’li Bedri Yaşar’ın artan bilet fiyatlarının araştırılıp, önlem alınması talebi Cumhur İttifakı oylarıyla reddedildi.
SİYASET Haberi
Artan Otobüs Fiyatları Araştırılsın önerisine MHP ve AK Parti’den Red!..

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’ındar gelirli ailelerin, öğrencilerin, çalışanların; yüksek bilet fiyatları nedeniyle, şehirlerarası seyahat yapamamalarının gerekçelerinin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla vermiş olduğu araştırma önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi.

 

Bu Fiyat Artışlarıyla Gençler Türkiye’yi Ve Dünya’yı Nasıl Gezecekler?

 

Hükümet tarafından her defasında dillendirilen “yeni, iyi olacak, güzel olacak”söylemlerinin ardından bunların vatandaşa “yeni zamlar” olarak yansıdığını belirten Bedri Yaşar, bunun en son örneğinin de aşırı oranlarda artan ulaşım fiyatları olduğunu belirtti.

 

Akaryakıt zamlarının ardından ulaşıma gelen zamlar ile artık seyahatin bile imkânsız hale geldiğini söyleyen Bedri Yaşar;”Ekonomideki kötü gidişat, yapılan yüksek zamlar, kur ve enflasyon artışları ülkemizde her alanda kendisini iyice göstermeye başlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı "Gençlerimiz gezsin, dolaşsın." diyor ama özellikle son dönemde ulaşıma yapılan zamlarla beraber gençlerimizin;artan uçak bileti fiyatları karşısında bırakın dünyayı gezmeleri, ailelerinin yaşadıkları şehirlere ve memleketlerine gitmeleri bile imkânsız hale gelmiştir.“dedi.

 

 

Bir İlden Başka Bir İle Seyahat Külfet Oldu.

Akaryakıt zammına bağlı olarak şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarının yüzde 20 ile 30 arasında zamlandığına değinen Bedri Yaşar; konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

 

“Yapılan son zamlardan sonra Samsun'dan Ankara'ya bir otobüs bileti 250 lira, Trabzon'dan yine Ankara'ya 300 lira, Trabzon'dan İstanbul'a otobüs biletlerinin fiyatı yaklaşık 300 liradır. Bunun gidişi dönüşüyle beraber 600 TL olmuştur. Diğer taraftan artan akaryakıt fiyatları karşısında kamyoncular da durumdan şikayetçi iken otobüs firmaları da iflasın eşiğine gelmişlerdir. Geçen, bir otobüsçü arkadaşımız aradı, diyor ki: "Samsun'dan Ankara'ya 14 sefer yaptım, 22 bin lira zarar ettim yani taşıdığım yolcuyla sadece mazotu bile karşılayamadık." Üstelik bunun dışında; bu nakliyenin  şoför, amortisman, tamir  gibi maliyetleri de var. Yani bu şartlar altında ne otobüsçülerin ne de vatandaşlarımızın bayram ziyaretleri dolayısıyla memleketlerine gitmesi mümkün görünmüyor.  “

Bayram Öncesi Bilet Fiyatları Düşürülsün

 

Ulaşım zamlarından en ucuz ulaşım olarak tanımlanan tren biletlerinin bile nasibini aldığını söyleyen Bedri Yaşar; yüksek hızlı tren biletlerine gelen zam ile Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren bilet fiyatları 118,50 TL’den 130,50 TL’ye yükseldiğini belirtti.

 

Bayram öncesi gençlerimizin; hiçdeğilse, Türkadet, örfüolan;” Bayramda el Öpme” usulünü yerine getirmesi için bilet fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini söyleyen Bedri Yaşar; bunun için de bilet fiyatlarındaki KDV’de ve akaryakıt fiyatlarındaki KDV ve ÖTV’de indirim yapılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Artan, Otobüs, Fiyatları, Araştırılsın, önerisine, MHP, ve, AK, Parti’den, Red!.., , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı