Haber Detayı
11 Temmuz 2021 - Pazar 21:46 Bu haber 1350 kez okundu
 
Atakum Adige Kültür Parkı açıldı
Atakum Belediyesi ve Adige Kültür Derneği iş birliği ile Adige Kültür Parkı açılışı gerçekleştirildi.
KÜLTÜR VE SANAT Haberi
Atakum Adige Kültür Parkı açıldı

Adige Kültür Parkı, Atakum Belediyesi ve Adige Kültür Derneği iş birliği ile Mimarsinan Mahallesi 188. sokak üzerinde düzenlenen törenle açıldı.

 

 

 İshak Akbay’ın sunumu ve şarkılarıyla renklendirdiği açılış törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Aksoy, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERKES-FED) Genel Sekreteri Yılmaz Dönmez, Adige Kültür Derneği Başkanı Hatice Özer, Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç, Atakum Belediyesi meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı. 

 

 

“SAMSUN ÇERKESLERİ JESTİNİZİ UNUTMAYACAK”

 

Programın açılış konuşmasını yapan Adige Kültür Derneği Başkanı Hatice Özer, “Bugün 1864 yılında Çerkes Sürgünü sonucunda Anadolu’ya ayak basmış olan Çerkeslerin çocukları olan bizler, Adige Kültür Derneği ve Atakum Belediyesi iş birliği ile kurulmuş bulunan Adige Kültür Parkı’nın açılışı için toplanmış bulunuyoruz. Bununla ilgili olarak Samsun’da sivil toplum kuruluşu ve yerel yönetim iş birliğinin en güzel örneklerini sergileyen Sayın Cemil Deveci ve Necattin Demirtaş başkana tekrar teşekkür ediyorum.

 

Vefalı Samsun Çerkesleri bu jestinizi unutmayacaktır. 300 yıllık bir mücadelenin ardından Anadolu’ya gelen Çerkesler bir yandan verilen bağımsızlık savaşına katılıp o savaşlarda savaşırken diğer yandan farklı birikimleriyle ülkenin yeniden inşasında sosyal, ekonomik, kültürel katkılarda bulunmuşlardır. Tüm dünyaya savrulmuş olan Çerkesler için en kalabalık nüfusu barındıran Samsun önemli bir konuma sahiptir. Bu nedenle burada yapılan kültürel çalışmaların çok özel bir yeri olduğu bilinmelidir. Sözlerimi usta şair Nazım Hikmet’in dizeleri ile bitirmek istiyorum: ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine bu hasret bizim’” dedi.

 

“KÜLTÜR KIRILIMI YAŞANIYOR”

Samsun’un, Türkiye’nin önemli kültürel şehirlerinden birisi olduğunu söyleyen Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, “Özellikle mozaik anlamında baktığınızda birden fazla kültürün son derece uyumlu ve gösterişli olarak yer aldığı, bunu performansa yansıttığı birkaç şehirden bir tanesiyiz. Tabii ki bunda Çerkes kültürünün büyük bir katkısı var. Bunu ailemin yarısının Çerkes olduğunu düşünerek de söylüyorum. Çağımız, özellikle kültür emperyalizminin, benim ifademle ‘kültür kırılımının’ çok yoğun olarak yaşandığı dönem özelliği sergiliyor. Kültürlerin giderek ortadan kaldırılması ve tek tipleştirilmesi, küresel kültür adında tüketim kültürüyle özdeşleştirilmesi diye bir boyut söz konusu. Dolayısıyla bu bağlamda geçmiş kültürlerimizin, geleneklerimizin, inançlarımızın, etnik potansiyellerimizin sosyal angajmanlarımızın devam etmesi ülkemiz açısından son derece önemli” dedi.

 

 

“SAMSUN HALKI ÇERKESLERİ BAĞRINA BASTI”

Samsun’un Türkiye Cumhuriyeti’nde ilklerin şehri olduğunu belirten Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERKES-FED) Genel Sekreteri Yılmaz Dönmez, “. Bugün de görüyoruz ki Samsun yine Çerkesleri bağrına basıyor. Biz Çerkesler, Anadolu topraklarına ayak bastığımız 1864’lü yıllardan itibaren Türk milletin acılarına, kederlerine, sevinçlerine her zaman yürekten ortak olduk. Ön cephelerde savaştık. Biz Çerkesler, vatan kaybetmenin ne demek olduğunu iliklerine kadar yaşamış, hmiş ve acısını bugün hala unutmamış bir halkız.

 

Biz Çerkesler tercihimizi birlikten, beraberlikten ve kardeşlikten yana kullanıyoruz, kullanmaya devam edeceğiz. İlkadım’da açılan müzemizden sonra Atakum’da açılan Adige Kültür Parkı ileri demokrasinin, kardeşliğin, birliğin simgesi olarak dünya durdukça burada duracaktır. Bu tesisin açılmasında emeği geçen Atakum Belediye Başkanımıza Samsun, Türkiye ve hatta dünya Çerkesleri adına çok teşekkür ediyoruz. Şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“SEVGİ BAĞINI GÜÇLENDİRMELİYİZ”

İlkadım’da Adige Derneği’ne tarihi bir tesisi kültür amaçlı hediye ettiklerini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Tesis, orada değerlendirilip kullanılıyor. Esas itibarıyla ben de Dağıstan göçmeniyim, bizim ata yurdumuz Dağıstan. 1878 Osmanlı- Rus Harbi’nde atalarımız oradan gelmiş. Göçleri incelediğiniz zaman çok acılar var. Yaklaşık 500 bin insanımız yollarda hayatını kaybetmiş, çok büyük acılar çekilmiş. Türk Milleti’nin bir özelliği var o da bu coğrafyada acı çekilmeyen bir yer olmaması. Şu anda da öyle. Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da maalesef hala sıkıntı çekmeye devam ediyoruz. Sorunun nedeni birbirimizi kucaklamayı, birbirimizi bağrımıza basmayı bilmememiz. Bunu bir türlü beceremiyoruz. Biz ‘Biziz’ diyemiyoruz; hep ‘Ben, o, şu, bu’ şeklinde ayrıştırma yöntemleri mevcut. ‘Yaradılanı sevmek Yaradandan ötürü’ diyerek bu sevgi bağını güçlendirmeliyiz. Bu şekilde hedefe ulaşmamak diye bir şey olamaz” diye konuştu.

 

 

“BU COĞRAFYADA EN ÇOK ACI ÇEKEN, ÇERKESLER”

İnsanlık tarihinde, bu coğrafyada en çok çile ve acı çekenlerin Çerkesler olduğunu söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Acının karşıtı, eşiti ya da benzeri çileyse ikisini de hatırlattığı deyim Çerkesler. Çerkeslerin bir özelliği de Çerkes kadını bağımsız ve özgür olmasıdır. Çerkes kadını erkeği eşittir. Çerkes erkeklerde kadına ve çocuğa şiddet yoktur. Çerkeslerin bende, benim yaşam biçimimde, benim barışçı ve insan seven kimliğimde çok ciddi katkıları vardır. Bu özelliklerimiz bizi birbirimize yaklaştırıyor ve bütünleştiryor. Acımızı unutturuyor. Dünyanın en çok çile ve acı çeken insanların acısını unutturuyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, Adige, Kültür, Parkı, açıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı