Haber Detayı
28 Ağustos 2021 - Cumartesi 17:15 Bu haber 2807 kez okundu
 
ATAKUM AK PARTİ'den İYİ Parti ve CHP'ye tepki, Deveci’ye İstifa Çağrısı
Atakum Belediyesi'nin bankalardaki hesaplarına İzmir 16. İcra Dairesi'nde konulan hacizleri protesto etmek amacıyla CHP ve İYİ Parti İl ve İlçe başkanlarının Belediye Binası önünde yaptıkları eyleme ve açıklamalara AK Parti Atakum İlçe Başkanı Köstek'ten sert tepki geldi.
SİYASET Haberi
ATAKUM AK PARTİ'den İYİ Parti ve  CHP'ye tepki, Deveci’ye İstifa Çağrısı


Başkan Cemil Decveci'yi yalan söylemek ve halkı kandırmakla suçlayan Abdulkadir Köstek, Deveci'nin neden eyleme katılmadığını sordu ve CHP ve İYİ Parti'nin eylemii kınadıklarını belirterek, Cemil Deveci'yi istifaya çağırdı.

 

İCRAYA VERİLEN BORÇ DEVECİ DÖNEMİNE AİT!

 

AKPARTİ Atakum İlçe başkanlığı'nda Atakum Belediye Meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı yapan  AK Parti Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek, "Bahse konu haciz işlemi, kendi dönemlerinde  Superonline firması tarafından kesilen  01.02.2020 tarihli 23345889 nolu 71.673,27 TL’lik faturasının -anlaşılan o ki bu yaygaraları koparmak için bilinçli ve maksatlı bir şekilde- belediye tarafından ödenmemesi sonucu kesinleşen bir alacaktan ibarettir." dedi.

 

BELEDİYELERİN HER HESABI KAMU HESABI KAPSAMINA GİRMEZ, İLLER BANKASI KREDİ TAKSİTLERİNİ KESTİKTEN SONRA KALAN PARAYI YOLLAR

AK Parti Meclis Grupbaşkanvekili Kemal Certel de basın mensuplarının sorusu üzerine, İ;cra dairelerinin belediyelerin belirli kalşmelerdeki kamu hesaplarına haciz koyamadığını, bu hesaplar dışındaki açılan hesapların kamu hesabı kapsamına girmediğini söyledi. Certel, İller Bankası'nın belediyelere ppara aktarırken, aldıkları kredi borç taksitlerini kestikten sonra kalanı yolladığını ve kredi limitlerinin üzerinde kredi vermediğini sde sözlerine ekledi.

 

basın mensuplarının sorusu üzerine, 

KÖSTEK, Basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

"Geçtiğimiz günlerde CHP ve İYİ Parti temsilcilerinin devletimize, kurumlarımıza ve partimize karşı Halkı Kin ve Nefret Duygularıyla Düşmalığa Tahrik edercesine gerçekleştirdikleri basın açıklaması ve CHP’li Atakum Belediye Başkanı Sn. Cemil Deveci’nin Yalan ve Algı Operasyonlarıyla tıpkı ülke siyasetinde yaptıkları gibi vatandaşlarımızı yanıltmaya yönelik YALANLARINI bütün şeffaflığı ile Cumhur İttifakı olarak  açıklama ve gün yüzüne çıkarma gereği doğmuştur. 

 

Şimdi maddeler halinde doğru bilgileri değerli kamuoyunun bilgilerine arz etmek istiyorum.

 

Alışkanlık haline getirdikleri ve şova dönüştürerek Atakum Belediyesi önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasında ifade edilen, AK Partinin direktifleri ile belediye hesaplarına haciz konulduğu ve İller Bankasının eşit davranmadığı iddiası;

 

 Bahse konu haciz işlemi, kendi dönemlerinde  Superonline firması tarafından kesilen  01.02.2020 tarihli 23345889 nolu 71.673,27 TL’lik faturasının -anlaşılan o ki bu yaygaraları koparmak için bilinçli ve maksatlı bir şekilde- belediye tarafından ödenmemesi sonucu kesinleşen bir alacaktan ibarettir. 

 

 İLBANK ATAKUM BELEDİYESİNE 2 YILDA 116 MİLYON 190 BİN LİRA GÖNDERDİ


 İl Bank ise bütün belediyelere olduğu gibi Atakum Belediyesine de  2020 Denetim Raporunda kayıtlara geçen bilgilere göre 2019 yılında  51,49 Milyon öderken, 2020 yılında yaklaşık yüzde 30 artışla  64,70 Milyon Lira toplam 116 milyon 190 bin Lira ödeme yapmıştır. 

 

Dolayısıyla belirtilen iddialar tamamen mesnetsiz, yakışıksız ve siyasi sorumluluktan uzak kocaman bir YALAN’dır.

 

 
ÇÖP İHALESİNDE ATAKUM HALKININ CEBİNDEN ÇIKAN PARA 23 AYDA 9 MİLYON LİRA

 CHP’li Atakum Belediyesinin akla durgunluk veren  Çöp İhalesi yılan hikayesine dönmüştür.

Sn.Deveci göreve geldikten sonra  6 ay boyunca ortalama 719 bin liradan aldığı temizlik hizmetini adrese teslim  şartname ile Kamu İhale Kanununun 21/B maddesini suiistimal ederek Davet Usulü yöntemiyle  aylık ortalama 1 Milyon 70 Bin TL karşılığında arzu ettikleri bir firmaya vermiştir. KİK’in ihaleyi iptal etmesine ve Danıştay’ın iptal kararını  onamasına rağmen Sn. Deveci, Hukuk tanımaz bir pervasızlık içerisinde halen aynı usulle hizmet almaya devam etmektedir.


ÖDENMEDİĞİ İÇİN TAKİBE DÜŞÜRÜLEN PARA 71 BİN LİRA  

Sonuç olarak 23 ayda  Atakum halkının cebinden fazladan çıkan para yaklaşık 9 Milyon Liradır. (EK.3) (Hatırlatmak isterim ki ödenmediği için takibe düşürülen ve yaygara koparılan kendi dönemlerine ait Süperonline faturası ise 71 Bin TL’dir.)

 

ATAKUM BELEDİYESİ'NİN ELİNDE MASA BÜYÜKLÜĞÜNDEE ARSA KALMAMIŞ DEDİ, 112 FARKLI TAŞINMAZI SATIŞ YETKİSİ İSTEDİ

Göreve geldiğinde “…Atakum Belediyesinin elinde masa büyüklüğünde arsa kalmamış” diyerek  YALAN söyleyen Sn. Deveci,  112 farklı parçadan oluşan belediye taşınmazlarını (arsa,tarla,bina vb.) Parsel Parsel Satmak için meclise teklif sunmuştur.

Satış için izin istediği listeler eklidir. 
 

Sayın Deveci,  televizyon programında ki “…. masa büyüklüğünde arsa kalmamış” ifadeleriniz doğruysa belediyeye bu taşınmazları siz mi bağışladınız ? yok bunlar zaten belediyenin sahip olduğu taşınmazlar ise bir belediye başkanı olarak sırf mağduru oynamak için  size inanan, güvenen, oy veren Atakum halkına niçin yalan söylediniz ?

 

YEĞENİNE KURDURDUĞU, BATIK DEDİĞİ ŞİRKET BATIK VE MÜFLİS ÇIKTI
 

Sn. Deveci göreve geldiğinde  aktif olarak çalışmakta olan  Atakum İmar İnşaat Şirketini bilinçli olarak devre dışı bırakıp;  25 Bin TL sermaye ile yeğenine kurdurduğu Atakum Kültür Sanat şirketini Atakum Belediyesine hibe ettirmiştir. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Sayın Deveci açıklama yaparak Atakum sakinlerinin gözünün içine baka baka daha sonra Bilirkişi Raporuyla (EK. 6) doğru olmadığını anladığımız aşağıda ki ifadelere yer vermiştir.


“Atakum Belediyesinin bütçesinden bir kuruş para çıkmadan hibe olarak aldığımız şirket 250 kişi çalıştırıyor, maaşını ödüyor, sigortasını ödüyor, vergilerini ödüyor, aldığı her şeyi peşin alıyor ve KAR ediyor KAR ”  diyerek herkesin kendisine inanmasını istemiş, hibe yoluyla alınan şirketi yere göğe sığdıramamıştır.

 

Ne hazindir ki, Sn. Devecinin ifadelerinin aksine  KAR ettiği ifade edilen şirketin sadece Çalışana ve Kamuya olan borcu yaklaşık 11,5 Milyon lira olup Bilirkişi Raporuyla şirketin BORCA BATIK ve MÜFLİS durumda olduğu ortaya çıkmıştır. (Ayrıca şirketi kurtarmak için Atakum Belediyesinin bütçesinden alınarak şirkete 3 Milyon Lira sermaye artırımı yapılmıştır).


BELEDİYE MECLİSİNDEN ETİK DIŞI KARARI

Atakum Belediyesine AĞUSTOS ayında 965,125 TL’lik sarf malzeme satılmıştır. Alacağının üçte birini tahsil etmesine rağmen EYLÜL ayında(hemen bir ay sonra) kalan tutar için Deveci Hukuk bürosu üzerinden icra takibi başlatılmıştır .İcra takip sürecine baktığımızda Sn.Deveci’ye ait  Hukuk Bürosunun tabelasında (EK. 8) ismi bulunan  iki avukattan birinin icra takibini başlattığı diğerininde belediyenin savunma avukatı olduğu anlaşılmıştır. Konuya ilişkin Atakum Belediye Meclisi “Genel Görüşme” gündemiyle toplanmış,  katılan bütün partilerin  OYBİRLİĞİ ile tarihi bir karara imza atılarak  Sn.Deveci’nin  ETİK DIŞI davranışı meclis tarafından tescil edilmiştir. 

 
 İSTİFA ÇAĞRISI

Gerçeği balçıkla örtemezsiniz. Yolun sonu göründü. Oyun bitti… Ben daha iyi yöneteceğim iddiasıyla karşısına çıktığınız Atakum sakinleri için aradan geçen 2,5 yıllık zaman diliminde elle tutulur hiçbir icraata imza atmadınız.

Esnafları ve işçileri sızlandırarak alacaklı kimselerin çaresizce yürüttükleri hak arayışlarını ve   tahsilat  için başlattığı icra takibini hukuksuzluk olarak tanımladınız.

Atakum sakinlerinin iyi niyet ve tahammül sınırlarını zorlayarak gerek mecliste verdiğimiz önergelerle gerekse sözlü olarak yaptığımız bütün uyarılarımıza rağmen  hukuktan yoksun etik dışı davranışlar dizisine üst üste devam ettiniz.
 

Artık Yeter ! Yalan üzerine kurulu siyaset anlayışıyla beceriksizliklerinizi kamufle etmeye çalışırken kabus gibi çöktüğünüz Atakum’un üzerinden elinizi çekin!

 

Bir kez olsun ibreniz doğruyu göstersin ve  “…Bırakın hukuğu ETİK DIŞI davranışımı görürseniz görevi hemen bırakacağım” sözünüzün gereğini yapın. "

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ATAKUM, AK, PARTİ'den, İYİ, Parti, ve, , CHP'ye, tepki,, Deveci’ye, İstifa, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı