Haber Detayı
22 Eylül 2021 - Çarşamba 14:43 Bu haber 140 kez okundu
 
Atakum’da Uluslararası İşitme Engelliler Haftası Kutlandı
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Uluslararası İşitme Engelliler Haftası’nı kutladı.
YAŞAM Haberi
Atakum’da Uluslararası İşitme Engelliler Haftası Kutlandı

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Uluslararası İşitme Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada Atakum Belediyesi’nin işitme engelli yurttaşların hayatını kolaylaştırmak için yürüttüğü çalışmaları ve devam eden projeleri hakkında bilgi verdi.

 

 İletişim köprüsü olduklarını belirten Başkan Deveci, eğitim çalışmalarından sosyal hayata dair yapılan çalışmaları anlattı.  

 

“İLETİŞİM KÖPRÜSÜ KURUYORUZ’’

 

İşitme engelli yurttaşların çevreleriyle iletişim bağını güçlendirmek için yoğun mesai harcadıklarını belirten Başkan Deveci açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ‘’Birleşmiş Milletler tarafından işitme kaybıyla dünyaya gelen veya sonradan işitme kaybı yaşayan bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve bu konuda düzenlemeler yapmak için ilan edilen İşitme Engelliler Haftası’nı kutluyoruz. Tercümanlık hizmetlerimiz anadili Türk İşaret Dili olan ve uluslararası makamlarca akredite edilmiş Türk İşaret Dili Tercümanı tarafından sağlanmaktadır.

 

’Pandemi ile beraber işitme engelli olan Atakumlularıkoronadan korumak ve hastalığın bulaşma riskini ortadan kaldırmak için görüntülü çağrı hizmeti vermeye başladık. Bu dönemde toplam 13 bin farklı çağrı alındı. ’Belediye personelimizin işaret dili eğitimi almasını sağladık. İşitme engelli yurttaşlarımızın iletişim sorunlarını çözmek ve işaret dili bilen kişi sayısını artırmak için bu dili öğrenmek isteyen bireylere de ücretsiz eğitim veriyoruz. ‘’ diye konuştu.

 

‘’SES OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

İşitme engeli yaşayan bireylerin hayatını kolaylaştıracak yeni projelerinin olduğunun bilgisini veren Başkan Deveci, ‘’Belediye olarak şu anda  ‘Sessiz Harita Projesi ‘ ile işitme engeli yaşayanların sıklıkla karşılaştığı iletişim problemini aşmak amacıyla işaret dili bilen personel çalıştıran ticari işletmelerinin listesinin yer aldığı bir web sitesi üzerinde çalışıyoruz. Bu proje sayesinde işitme engelli yurttaşlarımız Türk İşaret Dili bilen personelin bulunduğu yerleri görebilecek ve kendilerine en yakın işletmeden bu konuda destek alabilecekler. Atakum Belediyesi olarak Atakumluların yaşadığı sorunları görüp çözümlerimizi ona göre üretiyoruz. Bundan sonra yapacağımız çalışmalarda da işitme engeli yaşayanlara ses olmaya devam edeceğiz. Atakum’da iletişimde engel yok‘’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Atakum’da, Uluslararası, İşitme, Engelliler, Haftası, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı