Haber Detayı
03 Mart 2022 - Perşembe 18:49 Bu haber 1969 kez okundu
 
Ayvacık Ziraat Odası'ndan Hükümete ve TMO'ya Yem Fiyatları Tepkisi
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı TMO'nun Şubat ayında besicilere en ihtiyaç duydukları dönemde fahiş fiyatla arpa ve mısır satışı yaptığını, ekonomik yetersizlik içinde olan üreticilerin hayvanlarının subvansiyon uygulamasının gecikmesi nedeniyle telef olduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
Ayvacık Ziraat Odası'ndan Hükümete ve TMO'ya Yem Fiyatları Tepkisi

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı ve BBP MKYK üyesi ERDAL AVCI,Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın TMO ile arpa ve mısır ile ilgili olarak subvansiyon sözleşmesini  geciktirdiği için TMO'nun üreticiye arpa ve mısırı fahiş fiyatla verdiğini, bu nedenle üreticilerin hayvanlarının açlıktan öldüğünü söyledi.


 
Avcı, kışın en zor döneminde hayvanlarını yem fiyatlarının yüksek olmasından dolayı üreticilerin hayvanlarını ölüme terk ettiğini belirterek TMO ya ateş püskürdü. Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması  yapan Erdal Avcı, " Tüccarda 4500 tl olan mısır ve arpayı alamayan besici, küçük baş hayvan üreticisi şubat ayı boyunca TMO da 2500 tl olan arpa ve mısırı alamadı. Yetersiz beslenen hayvanlar böylece tek tek telef olmaya başladı. Bir ay içerisinde sadece benim 20'inin üzerinde koyunum ve kuzum yetersiz beslenmeden dolayı öldü.

 

 TMO Genel Müdürlüğü'nü aradım,  Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yapılacak protokolün geçikmesinden dolayı Şubat ayında fiyat güncellemesini yapamadıklarını söylediler.  Allah aşkına bu nasıl bir devlet yönetimi?.. Bir ülke düşünün ki iki bakanlık arasındaki bir yazışmanın gecikmesinden dolayı bir ay boyunca üreticisini perişan ediyor ve binlerce hayvan telef oluyor!... üreticinin kaybını kim karşılayacak? Zaten zor ayakta duran küçük baş işletme sahiplerinin bu mağduriyetini kim karşılayacak? Girdi fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu bu dönemde hala üretmeye devam eden üreticisinin halinden anlamayan bir devlet yönetimi olur mu?

Tarımın ve hayvancılığın önemini kavrayamayanlar bu ülkeyi nasıl yönetecek; akıllar almaz oldu. Önemli olan proje yapıp çiftçilere hayvan vermek deği,  o hayvanların sağlıklı bir şekilde üremesini sağlamaktır!." dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, Ziraat, Odası'ndan, Hükümete, ve, TMO'ya, Yem, Fiyatları, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı