Haber Detayı
25 Nisan 2022 - Pazartesi 18:26 Bu haber 2579 kez okundu
 
Bear Sailing Yelken Takımı Samsun'da
22 Nisan’da Hopa limanından 17 gün kesintisiz sürecek olan “Gelecek için Yelken Açıyoruz” yolculuğuna çıkan, 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı IRC4 Kategorisi şampiyonu Bear Sailing Yelken Takımı Samsun’a geldi.
YAŞAM Haberi
Bear Sailing Yelken Takımı Samsun'da


“Gelecek için Yelken Açıyoruz” yolculuğuna, Avrupa Konseyi tarafından Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyükelçisi seçilen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü öncülük ediyor.

 

17 gün sürecek ve Hatay'da tamamlanacak tur, motor kullanılmadan yalnızca yelken ile 24 saat aralıksız olarak devam edecek. Yelken ekibi yolculuk süresince su dışında paketli gıda tüketmeyerek geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratacak. Güzergah üzerindeki çeşitli il ve ilçelerde oluşturulacak kortejler Bear Sailing Yelken Takımına eşlik edecek.

 

2021 yılında Çiğli Belediyesi ile gerçekleştirdikleri iş birliğiyle Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı IRC4 Kategorisinde şampiyon olan Bear Sailing Yelken Takımı, minimum karbon ayak izi hedefiyle başlattığı 17 gün sürecek yolculuğun Samsun durağında Samsun Yelken Kulüp’te ikmal yaptı.


Bear Sailing Yelken Takımı'nı Samsun'da CHP Atakumİlçe Başkanı Turgay Özçelik, CHP Atakum Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Birsen Öztürk, CHP Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Emre Taha Özyar, CHP eski il sekreteri H. Onur Çolakoğlu karşıladı.


KAPTAN AHMET MURAT TAN PROJEYİ ANLATTI:

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN  LİNKİ TIKLAYINIZ   https://youtu.be/JuYJuMK0OkM

12 metre uzunluğundaki Baveria 41 Haliday cinsi teknenin kaptanı Ahmet Murat Tan ve 2. Kaptanı Enes Ay kendisini karşılamaya gelenlere ve basın mensuplarına projeyi ve yolculuk sürecini anlattı.

Yaptığımız proje gelecek için yelken açıyoruz projesi. İklim değişikliğine, karbon ayak izine, sera gazı salınımına, paket ürüne karşı bunları azaltmak üzere hazırladığımız bir plan.

 

Bu aslında bir eylem planı insanları harekete geçirmek halkımızı harekete geçirmek doğaya verdiğimiz zararı göstermek. Denizde doğada yaşarken başımıza gelenleri anlatmak, doğaya verdiğimiz zararı kötü sonuçlarını canlı olarak yaşamak ve anlatmak.  

 

Bizim buraya gelme nedenimiz geçen sene cumhurbaşkanlığı yarışı ile birlikte başlayan bir serüvenimiz var o yarışta 1. Olduk. Ondan sonra yangın başladı yangına geri döndük o zaman da bizim destekçimiz vardı. İzmir'de Çiğli belediye başkanımız Utku Gümrükçü. Utku hoca yangın bölgesinde de zaten halk oradaydı hepimiz oradaydık. 

 

Çevre konusunun  artık sona geldiğini geminin batmak üzere olduğunu yaşadık ve gördük o ara Utku Gümrükçü, Avrupa irtibat büyükelçisi oldu.

Onunla beraber bu projeyi yapar mıyız? dedik; onun desteği ve himayesi, bizim deliliğimiz enerjimiz Umudumuz diyelim hepimizin umudu diyelim bu projeye başladık.

 

Amacımız, gün sonunda mümkün oldukça fazla insana bu konuyu anlatmak.. Konumuz sadece biz değil!.. Bizler zaten bu konunun bilincindeyiz.

 

Herkese anlatmak, yani bu röportajı gören duyan herkes yanındakine öbürüne berbere kuaföre manava esnafa ya da herhangi bir geri dönüşüm ile ilgili uğraşan arkadaşa herkese anlatmak.

Çocuklarımıza anlatmak bütün amacımız gelecek için çocuklarımız için."

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Bear, Sailing, Yelken, Takımı, Samsun'da,
Yorumlar
Haber Yazılımı