Haber Detayı
06 Kasım 2021 - Cumartesi 17:39 Bu haber 1403 kez okundu
 
Çevre Müdürlüğü'nün Mühürlü Dediği Biyokütle santral, dumanı tüterken görüntülendi
İdare Mahkemesinin ÇED Gerekli değildir kararı üzerine yasal süre sonunda faaliyetini, durdurması gereken ve Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından içeridem mühürlendiği ve faaliyetini durdurduğu iddia edilen Çarşamba Biyokütle santralde bu sabah faaliyetin devam ettiği görüntülendi.
YAŞAM Haberi
Çevre Müdürlüğü'nün Mühürlü Dediği Biyokütle  santral,  dumanı tüterken görüntülendi

Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahalles'nde 'de Oltan Köleoğlu tarafından faaliyete geçirilen  Biyokütle santralde yatgı son kararı vermiş ve ÇED Gerekli değildir karatını onaylamıştı.

Bu gelişmenin ardından 30 günlük yasal sürenin sonunda santralin kapısının açık olması ve faaliyetlerini sürdürmeye devam etmesi üzerine dava açan vatandaşların avukatları savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve savcılık soruşturma başlatmıştı.

 

 

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ HALKI MI KANDIRIYOR?

 

Şikayet üzerine Santrale gelen Çevre ve Şehircilik Samsun İl Müdürlüğü yetkilileri de santralde yaptıkları incelemenin ardından santralin içeriden mühürlendiğini ve üretim yapılmayıp, soğutma yapğıdığını ileri sürmüşlerdi.

 

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, bu sabah uçaktan çektiği santral ve hava kirliliği fotoğtaflarını sosyal medya hesabından paylaştı.

 

Paylaşılan görüntülerde santralin yoğun duman çıkarttığı ve faaliyetinin devam ettiği gözler önüne serildi.

 

Mehmet Özdağ paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Bu görüntüleri, TK2807 Samsun İstanbul uçağından çektim.
Çarşamba BES'in bacası mahkeme kararlarına rağmen tütmeye devam ediyordu.
Çarşamba BEs ve ve Sanayi tesilerinin bacalarından çıkan gazların Tekkeöy üzerinde nasıl yoğunlaştığı bu hava fotoğraflarından bile görülebiliyor.
Çarşamba Biyokütle Santralının elektrik üretmediği gibi bir bahanenenin arkasına sığınarak, mahkeme kararlarını uygulamayan kamu görevlilerinin er ya da geç mahkemelerde hesap verecekleri günlere gideceğiz.
Mücadelemiz Ovamızı, havamızı, yaşam alanlarımızı ve ülkemizin geleceğini korumak içindir.."

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çevre, Müdürlüğü'nün, Mühürlü, Dediği, Biyokütle, , santral,, , dumanı, tüterken, görüntülendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı