Haber Detayı
08 Mayıs 2022 - Pazar 16:23 Bu haber 499 kez okundu
 
CHP’li Kemal Zeybek Salıpazarı Hıdrellez Festivali’nde
Samsun’un Salıpazarı ilçesinde 21’inci Hıdırellez Festivali düzenlendi.
SİYASET Haberi
CHP’li Kemal Zeybek Salıpazarı Hıdrellez Festivali’nde

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Salıpazarı- Avut Mahallesinde, 21’incisi düzenlenen Hıdırellez Festivali’ne katıldı.

 

Zeybek Burada yaptığı konuşmada, “Birlik ve beraberliğe her geçen gün daha fazla ihtiyacımız var. Asırlardır, tüm coğrafyalarda baskılara rağmen gelenek, kültürlerini sürdüren ve gelecek kuşaklara aktarılmasında; Dedelerimiz, kanaat önderlerimizin çok önemli görevler üstlenmiştir. Aradan asırların geçmesine rağmen bizleri bir arada tutan en önemli değerin kültürümüz olduğunu da unutmayacağız. Kültürümüze, gelenek, göreneklerimize sahip çıkacağız, yaşatacağız ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacağız.

 

 

 Alevi İnanç değerleri insanlığı önceleyen bir Felsefeye sahip olduğu için dünyanın birçok ülkesinde benimsenmiş ve insanların yaşamlarının bir parçası haline gelmiştir. Alevi İnancı üretmeyi hakça bölüşmeyi ve sürekli mazlumların safında yer alarak, Adalet- Hak- Hukuk’tan yana olmuşlardır. Dünyanın değişik coğrafyalarında Alevi İnanç ve kültürünü yaşayan milyonlarca insan vardır. Bütün yaşamış oldukları coğrafyalarda baskı görmelerine rağmen; baskıya uğrayan mazlum insanların yanında yer alarak onlarla beraber olmuşlardır. “ dedi.

 

Birlik olmamızın öneminin her geçen gün arttığını belirten Kemal Zeybek, “ Kültürel değerler bir toplumun yaşamasında önemli bir görevi ifade etmektedir. Kültürler yok olursa! Tolumlar da çözülme başlar ve süreç içerisinde zayıflayarak dağılma sürecine girer. Bütün olmak, dirençli olmak ve yaşadığımız tüm baskı ile şiddete rağmen; gelenek, göreneklerimizi gelecek kuşaklara aktarma sorumluluğumuz vardır! Bu sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız.

Hıdırellez’in tüm insanlığa, sizlere, canlıların uyanışına ve değişimine vesile olmasını dilerim. Sağlıklı bir yaşam hepimiz için olsun.” Diye konuştu.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: CHP’li, Kemal, Zeybek, Salıpazarı, Hıdrellez, Festivali’nde,
Yorumlar
Haber Yazılımı