Haber Detayı
24 Kasım 2021 - Çarşamba 14:49 Bu haber 835 kez okundu
 
CHP’li Kemal Zeybek’ten 24 Kasım Mesajı
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
SİYASET Haberi
 CHP’li Kemal Zeybek’ten 24 Kasım Mesajı

 

Zeybek mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Bilginin, bilimin ışık hızında yayıldığı, teknolojik alanlarda yaşanılan değişiklikler, günümüzde eğitim ve öğretimin önemini daha da artırmaktadır. Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler eğitim, öğretim ile günlük yaşantımıza uygun olarak kullanılmalıdır. Eğitim ve öğretimde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefin gerisinde kalmamak için; teknoloji ile bilimde yaşanan günlük değişimler mutlaka gereği gibi takip edilmeli, uygulanmalıdır.

 

Eğitim ve öğretimde, öğretmenin görevi farklıdır. Öğrenci ailesinden sonra ilk yakınlık duyduğu, güvendiği kişi öğretmenidir. Eğitim ve öğretimde çağdaş değerlerin gerisinde kalmamak için öğretmenlerimize önemli görevler düşerken, ülkemizi yönetenlere de öğretmenleri sorunsuz biçimde sınıfına göndermek, ders verdirmek düşüyor. Öğretmenlerin ekonomik sıkıntıları düşünmeden görevlerini yerine getirmeleri sağlanmalıdır.

 

Ülkemizde öğretmenlerimizin büyük sıkıntı içerisinde olduklarını meslek örgütleri sık, sık dile getirmelerine rağmen yıllardır iktidarda bulunanlar sorunlara kayıtsız kalmış ve seçim dönemlerinde çözüm sözleri vermelerine rağmen çözüme kavuşturulamamıştır. Ülkemiz okullarında görev yapan öğretmenler çeşitli kategorilere ayrılmış, kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen görevlendirmeleriile öğretmenlerimiz arasında ayrımcılık yapılmıştır. Öğretmenlerimiz, aynı işi yapıp fakat farklı ücret almaktadırlar. Bunların dışında öğretmen olmak için okuyup fakat atanamayan binlerce öğretmenimiz mevcuttur. Öğretmenlerin sorunları çözülmeden eğitim- öğretimde gerekli başarı yakalanamaz.

 

EĞİTİM-ÖĞRETİMDEKİ ÇÖKÜŞ ENGELLENMELİDİR

 Eğitim- öğretimin sorunlarını çözemeyen iktidar, 19 yılda sekiz Milli Eğitim Bakanı değiştirerek çare aramış, fakat eğitim büyük çöküş içerisine sürüklenmiştir. Sürekli sistem değişikliği ile okula başlayan öğrenci başladığı sistem içerisinde okulunu bitirememiştir. 19 yıldır iktidar olanlar, işi özel öğretime aktararak çözüm aramalarına rağmen sorunlar sürekli büyümektedir. Sosyal Hukuk devletinde; eğitim ve sağlık hizmetlerinden bütün yurttaşlar parasız faydalanmalıdır ve haklarıdır.

 

Geleceğimizin güvencesi gençlerimizin eğitimleri konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan gerekli önlemler zamanında alınmalı; Öğretmenlerimizin özlük hakları ile yaşam koşulları düzeltilmeli, derse giren öğretmen başka bir iş düşünmemelidir. Öğretmenler arasındaki farklılıklara son verilmeli, öğretmenler meslek Kanunu ile 3600 Ek gösterge hakları en kısa zamanda verilmelidir. Eğitim ve öğretim çağındaki gençlerimizin yaşanılan sıkıntılarda hiçbir sorumluluğu yoktur, suç yönetenlerindir, gereken düzenlemeler zamanında yapılmalıdır. Eğitim - öğretimdeki kayıpların telafisi çok zor ve imkansızdır.

 

Her bilginin, yeniliğin temeli eğitim- öğretim ve öğretmenlerimizdir. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; Cumhuriyet sizden” fikri hür, vicdanı hür” nesiller ister sözü doğrultusunda; çağdaş nesiller yetiştiren tüm öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyor, 24 Kasım Öğretmenler gününüzü kutluyorum.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , CHP’li, Kemal, Zeybek’ten, 24, Kasım, Mesajı, , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı