Haber Detayı
07 Mart 2022 - Pazartesi 13:56 Bu haber 1327 kez okundu
 
CHP’li Kemal Zeybek’ten 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
YAŞAM Haberi
CHP’li Kemal Zeybek’ten 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı

  

Zeybek mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“ , Dünyadaki insanları acı ve şiddet içinde görmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Özellikle, yerküre üzerinde yaşayan kadınlar farklı coğrafyalarda yaşamış olsalar da aynı sorunlarla karşılaştıkları, savaşların, şiddetin ve hayat pahalılığını en çok hissedenlerdir.

 

 Üretme, büyütme, eğitme ve koruma da annelik duyguları en yüksek seviyede olan kadınlar, evlerindeki sorumluluklarının yanında çocuklarının bakımı, büyümesinde de hiçbir fedakârlıktan kaçmazlar. İnsanlık tarihi boyunca da bu sorumluluk artarak devam etmiştir. Savaşlar, göçler ve toplumsal olaylarda insanların yer değiştirmelerinde; kendisi, eşiyle birlikte çocuklarının zarar görmeden korunmasında, taşınmasında hiçbir şeyden kaçınmayan kadınların hakları ödenemez. “

  Ülkemizde her gün kadınların şiddete uğradığı ve hayatlarını kaybettikleri haberleri ile karşılaşıyoruz. Bu şiddetin biran önce durması için gereken ne varsa! Yapılmalıdır. İktidarın tek imza ile İstanbul sözleşmesinden çıkmasının arkasında başka düşüncelerin olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizin en önemli şehirlerinden biri olan ve dünyanın uygar ülkelerinin altına imza attığı İstanbul ilimizin adını taşıyan sözleşmeden çıkılmasını yapan zihniyetin; kadın haklarına, kadına bakışlarını net ortaya koymuştur.İktidarımızda tekrar İstanbul sözleşmesi uygulamaya konulacaktır.” İstanbul sözleşmesi yaşatır” sözünü herkesin iyi anlaması ve ülkemizde kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi gerekmektedir.

 İktidar kadınlarımızı baskı altına almak için hayat pahalılığı ve şiddete kayıtsız kaldığını görüyoruz. Hayat pahalılığı çekilemez bir hal almış, kadınlarımız Pazar artıklarından yiyecek arayarak çocuklarını doyurmanın yollarını ararken, bazı yurttaşlarımızın bayatlamış ekmek topladığına üzülerek şahit oluyoruz. TÜİK Kurumunun açıklamış olduğu enflasyon rakamlarının çok vahim olduğunu, iktidarın sorunlara çare bulmak yerine, TÜİK yöntemleri ile hayat pahalılığını örtmeye çalıştığını görüyoruz. Ukrayna’da devam eden savaşın etkilerini de en çok kadınlar, çocuklar hmektedir. Yıllardır yaşamış oldukları evlerini, komşularını, eşlerini ve sevdiklerini geride bırakarak bir bilinmeze sürüklenmektedirler.

 Ülkemizde hayat pahalılığı altında ezilen tüm insanlarımızın sorunlarına çare aranmalı ve bunu en çok hisseden kadınlarımıza karşı yönelen her türlü taciz ve şiddetin durması için ne gerekiyorsa hayata geçirilmelidir. Dünyada ve ülkemizdeki tüm kadınların,“8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ”kutluyorum. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: CHP’li, Kemal, Zeybek’ten, 8, Mart, Dünya, Emekçi, Kadınlar, Günü, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı