Haber Detayı
28 Eylül 2021 - Salı 12:04 Bu haber 827 kez okundu
 
CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu Olayları değerlendirdi:
CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onru Bayburtlu, dün Vezirköprü'de vatandaşların belediyeyi taşlamaları ile başlayan ve ülke gündemine oturan olayı değerlendirdi.
SİYASET Haberi
CHP Vezirköprü İlçe Başkanı  Onur Bayburtlu Olayları değerlendirdi:

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde toplulaştırmaya karşı çıkan 24 mahallenin sakinleri, belediye önünde 6.5 saat eylem yapmış ve belediyeyi taşlayarak makam aracı ve camlara zarar vermişti.

 

Olay yerine sevkedilen çok sayıda polis ve jandarma olayları güçlükle önlemiş, ilçe kaymakamı ile görüşmek üzere muhtarlardan oluşan 5 kişilik heyet, Vezirköprü Kaymakamı Halid Yıldız ile görüşme gerçekleştirdikten sonra Samsun il merkezinde siyasiler ile görüşmeye gitmişler ve eylemi sonlandırmışlardı.

 

Olayları değerlendiren CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu, " Arazi toplulaştırması ile ilgili olarak çıkarılan yasa gereği Pilot Bölge seçilen Adatepe mahallesinde toplulaştırma işlemleri başlatıldı. Ancak topluklaştırma işlemi ile dededen ve atadan kalma toprakları eken tapusu olmayan vatandaşların arazileri ellerinden alındı, arazileri tapulu olanların da uygulama sonucunda arazilerinin yüzde 40'ı ile 70'i oranında ellerinden alınması üzerine vatandaşlar dertlerini Vezirköprü Belediye Başkanı'na anlatmak içim belediye önünde toplandı. Başkanın ve yetkililerin köylüleri muhatap almaması üzerine olaylar büyüdü.

 

Daha sonra buradan ayrılan muhtarları Samsun Valimiz Sn.Doç.Dr. Zülkif Dağlı beyefendi ile görüştürmek için Samsun’a çağırmışlar. Fakat AKP İl Yönetimi Muhtarlar ile görüşerek olayları kapatmıştır.

 

Aslında uygulama ile ilgili olarak Vezirköprü Belediyesi'nin yapabileceği çok fazla bir şey yok. Vatandaşları muhatap alıp dinleseydi olaylat büyümezdi. Daha fazla magrutiyet yaşanmaması ve Vezihköpr^'de barış ve huzurun sağlanması için kararlar yeniden gözden geçirilmeli ve konu vatandaşlara mağduriyet yaratmadan sonuçlandırılmalıdır." dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Vezirköprü, İlçe, Başkanı, , Onur, Bayburtlu, Olayları, değerlendirdi:,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');