Haber Detayı
03 Mart 2022 - Perşembe 14:46 Bu haber 747 kez okundu
 
Devrim Yasalarının Kabulünün 98. Yıldönümü Samsun’da kutlandı
ADD Samsun Şubesi ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Samsun Şubesi düzenledikleri ortak etkinlikle 3 Mart 1924 kabul edilen Devrim Yasalarının kabulünün 98. Yıldönümünü kutladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Devrim Yasalarının  Kabulünün 98. Yıldönümü Samsun’da kutlandı

Samsun Onur Anıtı önünde bir araya gelen ADD Samsun Şubesi ve Eğitim İş Samsun Şube Yöneticileri ve üyelkeri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından bir basın açıklaması yaptı.

Törene CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu da katıldı.

 

Eğitim iş Samsun Şube Başkanı Volkan Erken yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyet’in en önemli devrimlerinden biri, 3 Mart 1924’te gerçekleştirilmiştir. Bu tarihte Halifelik, Şeriye ve Evkaf Vekâleti ile Erkân-ı Harbiye Vekâleti kaldırılmış, Osmanlı hanedanı mensupları yurtdışına çıkartılmış ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretim Birliği Yasası) kabul edilmiştir. Söz konusu devrim yasaları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal, laik ve bilimsel temellere dayanan çağdaş bir devlet olarak yapılanması sağlanmıştır.

 

“Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli devrimlerindin birisi laikliktir.

 

İnsanların inançlarına saygı gösterilmesi gerektiğini savunan Eğitim-İş, Atatürk’ün söz konusu tanımını benimsemiştir ve devlet yönetiminde inançların öne çıkmasına karşıdır. Laik düzlemde inançlar, eğitim, hukuk, bilim ve ekonomiye etki etmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumları ve kuralları, dine, etnisiteye göre değil, laiklik ilkesine göre şekillenmiştir ve bu yapı korunmalıdır.

 

Ancak bugün gerici düzenleme ve uygulamalarıyla laik eğitime darbe vuran siyasi iktidar, “dindar ve kindar nesil” yetiştirme hedefine uygun olarak dini eğitimi yaygınlaştırmaya hızla devam etmektedir.

 

Akılcı ve bilimsel düşünen, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişiliği gelişmiş, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve üretken bireyler yetiştirmek; Türk Milli Eğitimi’nin temel amaçları arasında yer almaktadır.  Ancak siyasi iktidarın hedefi, öğrencileri cemaatlerin ve tarikatların kucağına iterek çağdaş, bilimsel, akılcı, laik eğitim sistemini ortadan kaldırmaktır. Anayasadan, aralarında Tevhid-i Tedrisat Yasası’nın da bulunduğu “Devrim Kanunları”nı kaldırmayı amaçlayan iktidar, karma eğitime son verme amacını gerçekleştirmek için adım adım ilerlemektedir.

 

Karma eğitime son verilmesi durumunda,  Atatürk’ün liderliğinde kurulan cumhuriyetin en önemli kazanımlarından olan ve milli eğitimde birliği esas alan Tevhid-i Tedrisat ortadan kaldırılacak ve tekrar çok başlı eğitim sistemine dönülecektir.

 

Bu amaçla, iktidarın bilimsel, laik, ulusal ve demokratik eğitimi tasfiye etme girişimlerine karşı Eğitim-İş üyesi öğretmenler; 3 Devrim Yasası’nın Kabulünün 98. Yıldönümü olan 3 Mart 2022 tarihinde, Eğitim-İş tarafından hazırlanan ders planı dahilinde ülke genelinde örgütlü olduğumuz  tüm okullarda ilk ders saatinde “Laiklik” konusunu anlatacaklardır.

 

Eğitim-İş olarak, öğretim birliğine son vererek, medrese-mektep ikilemini günümüze taşımak isteyen bu anlayışa karşı, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz; bu kararlılıktan asla vazgeçmeyeceğiz."

 

ADD SAMSUN ŞUBE BAŞKANI DR. IŞIK ÖZKEFELİ: 

LAİK CUMHURİYETİN, AYDINLIK ve ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’NİN TEMELİDİR!

 

Törende bir konuşma yapan ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli de özetle şu ifadelere yer verdi:

 

 

3 Mart 1924, Cumhuriyet tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu tarihte yasalaşan üç önemli kanun çağdaş, demokratik, laik ve hukukun üstünlüğüne dayalı devlet yapısının temelini oluşturmuştur.

3 Mart 1924’ te çıkarılan Devrim Yasalarıyla çağdaşlaşma yolunda büyük bir adım atılarak siyasetle din arasındaki ilişki tamamen ortadan kaldırılmış, Toplumun ümmet olmaktan millet olmaya dönüşümü” için harekete geçilmiş, “Ulus Devlet” olmanın temeli oluşturulmuştur.

 

Devrim Yasaları Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Laik, Demokratik düzenin temelidir.

 

Cumhuriyet, dinsel “sultan-halife egemenliği” yerine “milli egemenliği” esas alan rejimdir. “Kendini Allah'ın yeryüzündeki gölgesi” olarak gören sultanların ve halifelerin yeri bu sistemde yoktur.

 

 

Atatürk, Cumhuriyeti ilan etmeden önce saltanatı, cumhuriyeti ilan ettikten sonra da halifeliği kaldırmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurmuştur. Bugünkü siyasal İslamcı iktidarın Diyanet İşleri Başkanı, uygulamaları ve beyanlarıyla Atatürk düşmanlığını, Devrim Yasalarına karşıtlığını gizlememektedir. Milli günlerdeki hutbelerden Atatürk’ü çıkarmış, Ayasofya’nın ibadete açılışı sırasında Atatürk’e hakaret etmiş, açıklamalarına hurafelere yer vermiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı bir Cumhuriyet Kurumu olmaktan artık çok uzaktır."

                                                                  

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Devrim, Yasalarının, , Kabulünün, 98., Yıldönümü, Samsun’da, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı