Haber Detayı
11 Mart 2022 - Cuma 17:06 Bu haber 991 kez okundu
 
Eğitim İş’ten , uzaktan eğitime ve eğitime ara verilmesi kararının geç alınmasına tepki
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası(EĞİTİM İŞ)Samsun Şube Başkanı Volkan Erken, Eğitim Öğretime ara verilmesi kararının ivedilikle alınmasını, karar bilgisinin eğitimin paydaşlarıyla ivedi olarak paylaşılması gerektiğini söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Eğitim İş’ten , uzaktan eğitime ve  eğitime ara verilmesi kararının geç alınmasına tepki

 

Volkan Erken ayrıca,kısa süreli eğitim öğretime ara verilmesi süreçlerinde ,uzaktan eğitim planlaması olmadığı için uzaktan eğitim kararının alınmamasını, kararların tek elden ve ikilem yaratmayacak şekilde kamuoyuna duyurulmasını talep ettiklerini ifade etti.

Volkan Erken Konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Ülkemizi etkisi altına alan soğuk hava ve kar fırtınası haberi, doğru tahminleri ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından, yetkililerin ve halkımızın gerekli önlemleri alması amacıyla kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

 

Samsun’da 11.03.2022 tarihinde yoğun kar yağışının olacağı günler öncesinden tüm Samsunluların malumudur. Okulların tatil edilmesi yada uzaktan eğitime geçilme kararını öğretmenler ve eğitim emekçileri olarak maalesef okul yollarında öğrenmek zorunda kaldık. Henüz iki gün önce Yakakent İlçemizde meydana gelen elim kazada bir öğrencimiz vefat etmiş, 6 öğrencimiz ise yaralanmıştı. Hava koşullarının taşımalı eğitime engel olabileceği düşünülerek ivedi kararların alınması ve bu kararların aynı ivedilikle kamuoyuna duyurulmasının, hayati öneme sahip olduğunu bu olay bizlere bir kez daha göstermiştir.

 

Çeşitli haberlerin yer aldığı bir karmaşada doğru bilgiye ulaşma gayretiyle öğretmenlerimiz ve eğitim emekçilerimiz Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi internet sitesindeki haberi(https://samsun.meb.gov.tr/www/yogun-kar-yagisi-ve-buzlanma-nedeniyle-11032022-cuma-gunu-egitim-ogretime-ara-verilen-okullar/icerik/2352)  okumuşlardır. Sitedeki duyuruya göre bazı ilçe hıfzıssıhha kurulları eğitim-öğretim faaliyetine 1 günlük ara verirken, bazı ilçe hıfzıssıhha kurulları ise eğitim-öğretim faaliyetlerini uzaktan yapma kararı almışlardır. Ancak okulların WhatsApp gruplarında, okullardaki eğitim-öğretim faaliyetinin uzaktan yapılacağı bilgisi paylaşılmıştır. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü resmi internet sitesi ile WhatsApp gruplarındaki bilgiler bazı ilçelerimizde uygulama noktasında farklı yorumlara neden olmuştur.

Ayrıca uzaktan eğitimin ön hazırlıklı ve teknik altyapı ile donanım isteyen  bir eğitim olduğu hepimizin malumudur. Aynı evde yaşayan ve aynı anda uzaktan eğitime girmek durumunda olan öğrenci ve öğretmenler programsız bir uzaktan eğitimde donanım ve internet sıkıntısı yaşamışlardır.

Eğitim İş olarak,  Samsun Valiliği’nden  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gelen haberler doğrultusunda Eğitim Öğretime ara verilmesi kararının ivedilikle alınmasını,  karar  bilgisinin eğitimin paydaşlarıyla  ivedi olarak paylaşılmasını, kısa süreli eğitim öğretime ara verilmesi süreçlerinde ,uzaktan eğitim planlaması olmadığı için uzaktan eğitim kararının alınmamasını, kararların tek elden ve ikilem yaratmayacak şekilde kamuoyuna duyurulmasını talep ediyoruz. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Eğitim, İş’ten, ,, uzaktan, eğitime, ve, , eğitime, ara, verilmesi, kararının, geç, alınmasına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı