Haber Detayı
22 Ocak 2022 - Cumartesi 12:15 Bu haber 1914 kez okundu
 
Eğitim Sen 27. Yılını kutluyor
Resmi olarak 23 Ocak 1995’te kurulan Eğitim Sen, 27. Kuruluş Yıldönümünü Samsun’da düzenlenen etkinlik ve kokteylle kutladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Eğitim Sen 27. Yılını kutluyor

Samsun Tes İş Salonunda akşam düzenlenen etkinliğe CHP İlkadım İlçe Başkanı Merin Telatar, STK temsilcileri ve Eğitim Sen üyeleri katıldı.

 

Saygı duruşu, slayt gösterisinin ardından Necmi Aslan ve Havanur Taflan’ın şiir dinletisi ve Berk Lokumcu’nun müzik ziyafeti yer aldı.

 

 Şiir dinletisi, slayt gösterisi ve müzik sunumunun ardından bir konuşma yapan Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Eğitim ve bilim emekçilerinin gür sesi, kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim mücadelesinin Türkiye’deki tek temsilcisi olan Eğitim Sen olarak 27. mücadele yılımızı kutluyoruz.

Resmi olarak 23 Ocak 1995’te başlayan, kökleri 1900’lü yılların başına kadar uzanan eğitim ve bilim emekçilerinin mücadele tarihi, sendikal haklar ve özgürlüklerin yanı sıra, emek, demokrasi ve barış mücadelesinin de tarihidir.

Mücadele tarihimizden aldığımız güç ve kararlılıkla bugün yolumuzda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Sendikal örgütlenme ve mücadele geleneğimizi, eğitim ve bilim emekçilerinin ülkemizdeki yüz yılı aşan mücadele tarihinden alıyoruz. Eğitim Sen’in onurlu mücadele geleneğinin arkasında, eğitim ve bilim emekçilerinin yüz yıl öncesine kadar uzanan örgütlenme deneyimleri ve ardından Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu, TÖS, TÖB-DER, Eğit-Der, Eğitim-İş, Eğit-Sen, ÖES süreci bulunmaktadır.

 

Öyle bir dönemden geçiyoruz ki, bir yanımızda hukuksuz şekilde ihraç edilen, sürgün edilen arkadaşlarımız, diğer yanımızda eğitimi çoraklaştıran, haklarımızı hedefe koyan iktidar politikaları bulunuyor. Yüzümüzü döndüğümüz her yerde haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik ve eşitsizlik yüzümüze çarpıyor. Ancak, mücadele tarihimizden edindiğimiz deneyimle, en zor zamanlarda birlikte, omuz omuza yürüyebilmenin onurunu hep birlikte yaşıyoruz.

 

Egemenlerin üzerimize seferber ettiği tüm baskı uygulamalarına karşı birbirimize kenetlenerek, dayanışmamızı büyüterek ve en önemlisi mücadele kararlılığımızdan taviz vermeyerek benimsediğimiz onurlu duruşu ısrarla sergilemeye devam ediyoruz.

 

Evet, suyun akışını tersine çeviremedik belki. Ama yan yana durduğumuz her yerde setler oluşturduk, insanlığın yararına dair ne varsa hep birlikte biriktirdik. Biliyoruz, bugüne kadar örgütlü mücadelemizle biriktirdiklerimiz, gelecekte daha güzel, daha özgür, daha adil bir yaşamın, barış ve demokrasi içinde bir yaşamın temelini oluşturacak.

 

Yine biliyoruz ki, mücadelenin yoğunlaşacağı günler bizlere göz kırpıyor. Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerin, adaletin, hukukun, demokrasinin ve barışın yeniden yaşam bulması için sendikamızın varlığı hayati önem taşıyor.

 

İnanıyoruz! Bizler nefes aldıkça sendikamız Eğitim Sen ve örgütlü mücadelemiz var olacaktır! Biliyoruz ki sendikamız var oldukça da eşit, özgür, demokratik ve barış içinde bir Türkiye mücadelesi özveriyle, kararlılıkla devam edecektir.

Nice yıllara Eğitim Sen…”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Eğitim, Sen, 27., Yılını, kutluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı