Haber Detayı
07 Şubat 2022 - Pazartesi 14:16 Bu haber 878 kez okundu
 
Eğitim Sen’den OMİCRON ve COVİD 19 Uyarısı
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, 07.02.2022 itibari ile eğitim öğretim yılının ikinci yarı yılının başladığını, Kovid 19 pandemisinin omikron varyantı ile yeniden yükselişe geçmesinin endişe yarattığını söyledi.
SAĞLIK Haberi
Eğitim Sen’den OMİCRON ve COVİD 19 Uyarısı

Arzu Topaloğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“  Öğrencisi, velisi, eğitimcisi ile yaşadığımız heyecanı ve coşkuyu Kovid 19 pandemisinin omikron varyantı ile yeniden yükselişe geçmesinin yarattığı endişe gölgeledi.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından ortaya konulan veriler, Omikron varyantının diğer varyantlara  oranla daha hızlı bir şekilde yayıldığını gösteriyor.

 

Bulaş nedeniyle her gün yaklaşık olarak 200 insanımızın hayatını kaybettiğini vaka sayılarının da 200 binli rakamlara ulaştığını görüyoruz.

 

Omikron varyantının bu denli hızlı yayılımı, okulların açılması ile birlikte vaka sayılarının daha da artma riskini beraberinde getiriyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ortaya çıkan bu tabloya rağmen, yüz yüze eğitimin ara vermeksizin devam edeceğini  açıkladı.  Bakanlığın bu konudaki ciddiyeti, gerekli ve yeterli önlemleri titizlikle ve ivedilikle almaktan geçiyor.

 

Biz eğitimciler, salgının başından bugüne, kamu eliyle bilimin ışığında gerekli önlemlerin alınarak, yaygın bir şekilde aşılanmanın sağlanması, okulların temizlik personeli, öğretmen ve mali kaynak ihtiyaçlarının giderilerek yüz yüze eğitimin esas kılınması gerektiğini belirttik. Ancak, idarenin bu konuda sınıfı geçtiğini, sorumluluğunu layıkıyla yerine getirdiğini söylemek mümkün değil.

 

Üstelik, ortada bir kaynak sıkıntısı olmadığı da yeni atanan Milli Eğitim Bakanı’nın Urfa ilimizde, bir okul ziyaretinde yaptığı açıklama ile resmî olarak ifade edildi.

 

Eğitim öğretime yüzyüze devam etmek için mutlak suretle hızlı test kitlerinin tedarik edilerek düzenli olarak öğrencilerin testten geçirilmesi gerekmektedir. 

 

Bu süreçte aşılamanın tamamlanması, okulların öğretmen ve temizlik personeli ihtiyacının karşılanması, eğitim ortamının hijyeni için gerekli mali kaynağın okullara aktarılması konularında iktidarın göstereceği tavır yaşanılanlardan ders çıkarıp çıkarmadığını gösterecektir.

 

 

Eğitim Sen olarak bir kez daha yetkilileri uyarıyoruz. Bilime, bilim insanlarına kulak verin. Açık, şeffaf bir biçimde süreci başta sendikalar olmak üzere kamuoyuyla paylaşın. Eleştiri ve önerilerden yararlanma fırsatını değerlendirmenin alınan önlemlerin işlevselliğini artıracağını unutmayın.

 

Biz, çocuklarımızın sağlıklı bir eğitim ortamında erişilebilir, kamusal, eşit, nitelikli, bilimsel, laik eğitim hakkını her şart ve koşul altında savunacağımızı belirtiyor; memleket sorumluluğu içerisinde çocuklarımızın düşlerinin takipçisi olarak mücadeleye devam edeceğimizi yineliyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, Sen’den, OMİCRON, ve, COVİD, 19, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı