Haber Detayı
20 Nisan 2021 - Salı 13:55 Bu haber 1463 kez okundu
 
EĞİTİM SEN: Tüm Merkezi Sınavlar İptal Edilsin!...
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, hiçbir sınavın yaşamdan, sağlık hakkından değerli olmadığını, başta LGS olmak üzere merkezi sınavların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
EĞİTİM SEN: Tüm Merkezi Sınavlar İptal Edilsin!...

 

Salgının önlemez bir biçimde yayıldığını belirten Arzu Topaloğlu; “ Salgının başından itibaren Covid-19 nedeniyle bugün itibariyle 89 eğitimci hayatını kaybetmiştir. Son bir hafta içerisinde ise 7 öğretmen arkadaşımızı kaybettik. Acımız tarifsizdir.

 

Çünkü önlenebilir ölümleri yaşıyoruz. Fakat ölümlerle dalga geçercesine bağımsız anaokullarının ve yüz yüze sınavların yapıldığını da görmekteyiz. Hiçbir sınav yaşamdan, sağlık hakkından, öğrencilerimizin eğitim hakkından değerli değildir. Sürecin bu aşamaya gelmesinin, kontrol edilemez boyutlara ulaşmasının sorumlularını sağlık ve eğitim emekçileriyle duygudaşlığa davet ediyoruz.

 

Vakaların arttığı, milyonlarca öğrencimizin eğitime erişemediği, müfredatın seyreltilmediği, eşitsizliğin derinleştiği bir gerçeklikte; başta Liseye Giriş Sınavı olmak üzere merkezi sınavlar iptal edilmelidir. Ülkemizde sınav süreçleri; dershaneler, etüt merkezleri ve özel okullarla ayrı bir ekonomik sektöre dönüştürülmüştür. Salgının en şiddetli halini yaşadığımız şu dönemde bile kararların insan hayatını önceleyen yerden değil özel sektörün ekonomik ihtiyaçları üzerinden alındığına tanıklık etmekteyiz. “ dedi.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR, EĞİTİMCİLER AŞILANMIYOR

Okullarımızda sınav merkezli olarak alınan kararlar neticesinde 8 ve 12. sınıfların yüz yüze eğitime devam ettiğini, ancak  eğitimcilerin aşılanma programına alınmadığını ifade eden Arzu Topaloğlu, “. Bu süreçte önceliğin yüz yüze eğitime devam eden eğitim çalışanlarına verilmesi gerekirken hangi mantıkla uzaktan eğitime geçen ilkokul öğretmenlerine aşılamada önceliğin verildiğini anlamakta zorlandığımızı da ifade etmek isteriz. Eğitim çalışanları ciddiyetten uzak insan hayatını bu kadar yok sayan kararlarla her gün ölmeye devam etmektedirler.

 

İŞGÜZAR OKUL MÜDÜRLERİ KADIN ÇALIŞANLARA ZORLUK ÇIKARIYOR

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı genelgesinde 10 yaş altı çocuğu olan kadın kamu çalışanlarının idari izinli sayılacağı kararına ilişkin olarak ilimizde de bu izni kullanmak isteyen eğitim emekçisi arkadaşlarımıza bu hakkın kullandırılmasında sorun çıkarıldığını duymaktayız. Genelgeye rağmen, kendilerini iyi yönetici zanneden birkaç işgüzar okul müdürünün kadın arkadaşlarımıza türlü engeller çıkartmaları kabul edilemez.

 

Yöneticiliği mobing, tehdit ve baskı ile yapabileceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Bu konuda sendikamız tüm eğitim çalışanlarının haklarının korunması noktasında gerekli hukuki süreci işletecektir. Eğitim emekçileri yalnız değildir ve hakları vardır. Bu hakların kullanımı noktasında konunun takipçisi olacağımızı ve bu süreçte durumu kamuoyuyla ve ilgili mercilerle paylaşacağımızın bilinmesini isteriz. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: EĞİTİM, SEN:, Tüm, Merkezi, Sınavlar, İptal, Edilsin!...,
Yorumlar
Haber Yazılımı