Haber Detayı
16 Nisan 2021 - Cuma 17:34 Bu haber 1480 kez okundu
 
Emekliler Yılda 4 kez ikramiye istedi
DİSK Emekli Sen Üyesi Emekliler bir basın açıklaması yaparak emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret düzeyinde olmasını ve yılda 4 kez verilmesini istedi.
EKONOMİ Haberi
Emekliler Yılda 4 kez ikramiye istedi

Bu gün Samsun’da Süleymaniye Geçidi’nde bir basın açıklaması yapan Emekli Sen Üyeleri, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“ Taleplerimiz karşısında üç maymunu oynayan iktidar bugün de emeklilere “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan üç kuruşluk ödemelere göz dikiyor.

2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve o tarihten itibaren güncellenmeyerek 1000 TL olarak verilmeye devam edilen emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor.

 

Bizler, emeklilere yapılan her ödemeyi sadaka olarak gören bu anlayışı ve “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan bu ödemeyi şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz.

 

İktidarın uzun yıllardır uygulamaya koyduğu ekonomik politikalar nedeniyle biz emekliler zaten bayramları bayram tadında geçiremiyorken; önümüzdeki bayrama hâlihazırdaki salgın koşulları nedeniyle çok daha zor koşullar altında gireceğiz.

 

Bugün geldiğimiz noktada, günlük ortalama masrafı 10 milyon lira olan saraydan bildiriyorlar: Emeklilerin bayram ikramiyesine enflasyon oranında artış yapılacak(!) Bizlere müjde olarak sunulan bu sadakayı DİSK Emekli-Sen olarak kabul etmeyeceğiz.

Bu anlamda acilen bu ikramiyenin “bayram ikramiyesi” değil “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesini ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellenmesini talep ediyoruz.

Onur kırıcı uygulamalara ve hak ihlallerine karşı emekliler, yaşamın ekonomik, toplumsal, kültürel her alanında söz söylemeye, mücadele etmeye devam edecek!

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Emekliler, Yılda, 4, kez, ikramiye, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı