Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 12:51 Bu haber 1685 kez okundu
 
Filistinli Öğrenciler Samsun'da, Bağımsızlık Mücadelelerini Anlattı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uluslararası Öğrenci Birimi ile Uluslararası Öğrenci Topluluğunun iş birliğinde ”Filistin Tanıtım ve Kültür Günü” düzenlendi.
KÜLTÜR VE SANAT Haberi
Filistinli Öğrenciler Samsun'da, Bağımsızlık Mücadelelerini Anlattı

 

Filistin Tanıtım ve Kültür Günü'nde Filistinli öğrenciler Filistin'i tanıttı, bağımsızlık mücadelelerini anlattı.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe; Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Açı Okulları Sahibi Rüstem Dinç, Filistinli Öğrenciler Genel Birliği Başkan Yardımcısı Nida Salah, Uluslararası Öğrenci Ofisi çalışanı Öğr. Gör. İsmail Hodziç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte söz alan Filistinli Öğrenciler Genel Birliği Başkan Yardımcısı Nida Salah, Birlik hakkında bilgi vererek Türkiye Cumhuriyeti’ne verdiği destek için şükranlarını sundu. İdlib’de şehit olan Türk askerlerine de rahmet dileyen Nida Salah, etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan OMÜ’ye de teşekkür etti.

 

“Filistin haklının kendi topraklarında özgürce yaşamasını diliyorum”

 

OMÜ Uluslararası Öğrenci Ofisi çalışanı Öğr. Gör. İsmail Hodziç de Filistin’in Türkiye için ayrı bir önemi olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “Filistin halkı senelerce kendi topraklarında özgürce yaşamak için mücadele veriyor. Biz de onların acılarını paylaşıyoruz. Ayrıca kendimiz için de çıkarmamız gereken dersler var. Her ne kadar farklı düşüncelerde olsak da söz konusu vatan olduğunda birlik ve beraberlik içinde olmalıyız.”

 

“Filistin demek, acı ve gözyaşı demektir”

 

Etkinliğe katılmaktan dolayı heyecan ve onur duyduğunu dile getiren Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı ise “Filistin demek peygamberler diyarı demektir. Müslümanların ilk kıblesi, Mescid-i Aksa ve Kudüs demektir. Bugün Filistin demek, acı ve gözyaşı demektir.” dedi.

 

Filistin tanıtım filimin gösterilmesiyle devam eden etkinlikte, Filistin kültürünü yansıtan şiir ve müzik gösterisi izleyenlerin beğenisine sunuldu. Ayrıca Filistinli öğrenci, İsrail’in Filistin’de 100 yıldır süren işgalini, başlangıcından günümüze kadar anlatarak katılımcıları bilgilendirdi.

 

Etkinliğin sonunda Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Açı Okulları Sahibi Rüstem Dinç ve Öğr. Gör. İsmail Hodziç, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür belgesi takdim ederek Filistinli öğrencilerle toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Filistinli, Öğrenciler, Samsun'da,, Bağımsızlık, Mücadelelerini, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı