Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 17:10 Bu haber 3426 kez okundu
 
Hayati Tosun'un Köşe Yazısı: Yanlış Kaç Kere Yapılır ?
Hayati Tosun Tarımı Yazdı
KÜLTÜR VE SANAT Haberi
Hayati Tosun'un Köşe Yazısı: Yanlış Kaç Kere Yapılır ?

İyisi, kötüsü ile bir takvim yılını daha geride bıraktık. Söze nereden başlasam derken, hep aklım ve önceliğim yaşam alanlarımız ve tarıma gidiyor.

 

Neden derseniz!.. Hep söyledim, hep söyleyecek ve bunun da mücadelesini vermeye devam edeceğim. Mesleki olarak bir sorumluluk hmem bir yana, geleceğin en önemli sektörlerinin başında TARIM olduğuna inanıyorum.

 

Ayrıca Samsun bir TARIM şehridir ve bu sektör, ülkemizin de en önemli stratejik sektörlerinin başında gelmektedir.

 

Tarım, aynı zamanda insanoğlunun varoluşundan, yok oluşuna kadar, her geçen gün canımızı acıtarak önemini fark edeceğimiz bir sektör de olacak.

 

Gelelim Samsun özelinde, ilimiz yöneticilerinin icraat ve bakış açılarına

 

Bence Samsun'u yönetenler, doğal kaynaklarımız ve bunların değerinin farkında bile değiller; ilkesiz, sahipsiz hatta düşmanca tavırları ile Samsun’u her geçen gün daha da derinleşen sıkıntılara sürüklüyorlar.

 

 Samsun ekonomisi tarihi dip seviyelerinde!

 

 Samsun kişi başına gelirde son 3 yılda 8 basamak gerileyerek, 81 il içinde 46.sıraya düşmüş durumda.

 

Türkiye’de kişi başına ortalama gelir 100’se, Samsun’da 67,7 ile Türkiye ortalamasının 32,3 altında!..

 

Sayın Valimiz;'' Samsun'un coğrafi yapısı nedeniyle ilimizde tarıma dayalı bir ekonomi ön plana çıkmış olup, tarıma dayalı gıda sanayi potansiyeli yüksektir.'' demiş; ki soruyorum; göreve geldiğiniz günden beri OSB yatırım alanlarının genişletilmesi dışında, hangi TARIM ve GIDA SANAYİSİ yatırımlarına destek verdiniz ?..

 

Rant beşlisinin, sözde iş-aş vaatleri ile kurdukları HUKUKSUZ Lojistik Köyden ses bile çıkmıyor. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’ın yerel radyolarda verdiği reklam spotlarında vaat ettiği, üç bin-beş bin kişiye iş dedikleri yerde, soruyorum kaç kişi çalışıyor?

 

Yöre halkından madur olan vatandaşları anan, konuşan dahi yok!

 

Bu mu sizin YÖNETİM, ADALET anlayışınız ?..

 

Şimdi de İktidar Partileri tarafından, yeni bir YANLIŞ YATIRIM daha önümüze kondu ve yanlışta ısrar ediliyor!..

 

Eğercili Mahallesinde kurulmaya çalışılan, sözde temiz Biyokütle Enerji Santrali. Uygulaması, kaynağı itibarı ile mümkün ve sürdürülebilir olmayan, bir süre sonra ithal çöp ve sanayi atıklarının yakılacağı KİRLİ ve YANLIŞ YATIRIM.

 

Yangından mal kaçırır gibi, hukuk tanımadan yapılmaya çalışılan, sadece Samsun’un değil, ülkemizin de en önemli Delta Ovalarından biri olan Çarşamba Ovamıza kurulmaya çalışılıyor. Bu proje, sadece toprağı, havayı, suyu, tarımı bitirmekle kalmayacak, yöre çiftçisini ve insan sağlığını da sıkıntıya sokacak.

 

Atanmışların, emir komuta zinciri içerisinde gerçekleri görmezden geldikleri, açılan ve kazanılan davalara rağmen vicdansız uygulamaların tavan yaptığı bir süreci yaşıyoruz.

 

Bu yatırımı, yöre halkı, Çarşambalı, SAMSUN istemiyor!..

 

Sadece onlar da değil, ülkenin pek çok yerinde devam eden bu yağma ve talan düzenine dur demek için herkes katkı koymaya çalışıyor.

 

Bilesiniz ki; tarım alanlarının bitirilmesine DUR DEMEK, toprağına, havasına, suyuna, çiftçisine SAHİP ÇIKMAKGELECEĞİMİZE sahip çıkmak demektir.

 

 

Bunu yaparken, tarafsız ve adil hukuk, insanı ve yaşamı önceleyen yönetim anlayışı, devletin olmazsa olmazı olmalıdır. Ama maalesef, bunu dün olduğu gibi bugün de göremiyoruz.

 

Bu mücadele süreci bana ‘’İnsanı aç, toprağı aç, hayvanı aç olan bir ülkede kutlama yapılmaz, olsa olsa hesaplaşılır.’’ diyen Akın Özdemir’i hatırlatıyor. Bu vesile ile kendisini Rahmet, Saygı ve Özlemle anmak istiyorum.

 

Şunu açıkça söyleyeyim ki; yeni olan bir yıl, sizi, bizi, hiçbir şeyi değiştirmez.

 

Değişim; yeni bir başlangıç, yeni bir düşünme biçimi ve yeni bir bakış açısıdır.

 

Akıl ve vicdan sahibi herkesi, Samsun için, Yaşam Alanlarımız için, GELECEK nesillerimiz için, bu YANLIŞLARA DUR demeye ve bunun için MÜCADELE etmeğe çağırıyorum!..

 
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Hayati, Tosun'un, Köşe, Yazısı:, Yanlış, Kaç, Kere, Yapılır, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı