Haber Detayı
09 Ağustos 2022 - Salı 14:21 Bu haber 445 kez okundu
 
İlkadım’da Çekçekçiler Kayıt Altına Alınıyor
İlkadım Belediyesi başlattığı yeni uygulamayla, ilçede bulunan çek çek diye tabir edilen kağıt toplayıcılarını kayıt altına alacak.
YEREL YÖNETİM Haberi
İlkadım’da Çekçekçiler Kayıt Altına Alınıyor

Kağıt toplayıcıları “Sıfır Atık Bilgi Sistemi”ne dahil edilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafında yayınlanan genelge ile mülki idare amirlerinin uygulamaya yönelik gerekli koordinasyonu sağlamaları, belediyelerin ise saha uygulamaları ile tertip ve tedbirleri mevzuata uygun yürütmeleri talep edilmesi ile harekete geçen İlkadım Belediyesi, plastik, kağıt ve metal gibi değerlendirilebilir atıkların toplanmasına çekidüzen getiren ve bir işletmeye bağlı olmaksızın atık toplayıcılığı yapanları kayıt altına alıyor. 18 yaş ve üzerinde, faaliyet gösteren toplayıcılar TC kimlik numarası, kullanılan aracın ruhsatı ve iletişim bilgileriyle İlkadım Belediyesi İklim Değişliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü başvuruda bulunuyor.

 

Başvurularda yoğunluk yaşayan müdürlük kayıt altına alınan bilgiler il veya ilçe emniyet müdürlüklerine ve jandarma komutanlıklarında oluşturulan komisyon tarafından değerlendirilerek belgeleri uygun bulunanları başvuru süreci tamamlanarak atık toplayıcısı, Sıfır Atık Bilgi Sistemi'ne kaydedilecek ve "Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı" sahibi olabilecek.

“Çevreye ve geri dönüşüme önem veriyoruz”

Atıkların çevreye zarar vermeden toplanarak geri dönüşüm sistemine entegre edilmesi ve kaynakların tasarruflu kullanılmasını sağlamaya yönelik genelge çerçevesinde Belediyemizce başlattığımız uygulamayla, ilçemizdeki atık toplayıcılarını kayıt altına alarak denetimlerini sağlayacağız diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,”İlçemizde başlattığımız uygulamayla, herhangi bir işletmeye bağlı olmaksızın atık toplayıcılığı yapanları ‘Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ ne dahil ediyoruz. Böylece atıkların toplanmasından yeniden dönüştürüleceği tesislere ulaştırılmasına kadarki süreçlerin sağlıklı denetimini gerçekleştirmiş olacağız.

 

Teknolojik gelişmelerden faydalanarak işleyişin her aşamasını yakında takip edeceğimiz bir sistem için çalışmalara başladık. Geleceğin dünyasını bugünden koruyacak bu önlemlerin uygulanmasında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hassasiyetle alınan bu önlemlerin uygulanmasına önem veriyoruz. Bu bağlamda ilçemizde faaliyet yapan tüm atık toplayıcılarını, ivedilikle Belediyemize başvurarak sisteme kayıt yaptırmalarını bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: İlkadım’da, Çekçekçiler, Kayıt, Altına, Alınıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı