Haber Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 18:29 Bu haber 1526 kez okundu
 
İlkadım’da İstiklal Marşını En Güzel Okuma Yarışması
İlkadım Belediyesi ve İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yıl dönümü nedeniyle “İstiklal Marşını” en güzel okuma yarışması düzenliyor.
KÜLTÜR VE SANAT Haberi
İlkadım’da İstiklal Marşını En Güzel Okuma Yarışması

 

İlkadım  Belediyesi,  2021 İstiklal Marşı Yılı etkinlikleri kapsamında tüm lise öğrencilerini  “İstiklal Marşını” güzel okuma yarışmasına katılmaya davet etti.

 

 

Yarışmaya İstiklal Marşının ilk 10 kıtasını okuyarak video ile kayıt altına alan tüm özel ve resmi lise düzeyinde öğrenciler okul müdürlüklerine başvuru yapabilecekler. Son başvuru tarihi 30 Nisan 2021 olan yarışmanın; Birincilik ödülü Laptop, İkincilik ödülü Bisiklet, Üçüncülük ödülü ise Tablet olarak belirlendi.

 

 

“Büyük anlamlar taşıyan bir yarışma”

24 Aralık 2020’deki TBMM oturumunda bütün partilerin katılımıyla 2021 senesi “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilişini bugün çok özel bir programla taçlandırıyoruz diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Akif’i mısralara sığdırmak veya sözle ifade etmek bence yetersiz olsa gerek. Bu vatan için canını göz kırpmadan veren, milletin yaşamış olduğu duyguları dile getiren Akif’imizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Bu yarışmamız benim için çok büyük anlamlar taşıyor.

 

 

Mehmet Akif Ersoy, ortak paydamızdır. Ülkesine sahip çıkan, ülkesi için canını veren ve herkese hitap eden ortak abidemizdir. Bunu yazılarıyla dile getirmiş ve kitaplarında nasihatlerini bizlere sırlamıştır. Çok kıymetli şairimizin belirttiği gibi; “Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz. Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz; Düşer mi tek taşı sandın harimi namusun, Meğer ki harbe giden son nefer şehid olsun.” Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum. Bu yılı sayın Cumhurbaşkanımızın İstiklal Marşı yılı ilan etmesi bizim ve ülkemiz açısından büyük bir anlam ifade ediyor. Tüm şehitlerimize rahmet diliyor, gazilerimize de sağlıklı bir ömür diliyorum.Bizler bu günleri yaşıyorsak eğer, vatanın her köşesinde bu vatan için canın veren şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde” ifadelerini kullandı.

 

 

 


Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: İlkadım’da, İstiklal, Marşını, En, Güzel, Okuma, Yarışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı