Haber Detayı
26 Mayıs 2019 - Pazar 16:16 Bu haber 2377 kez okundu
 
İlkadım, yöresel ve tarihi festivale hazırlanıyor
İlkadım 'da yöresel kültürlerin ve geçmişte yaşayan Türk boylarının yaşam tarzlarının da sergileneceği festival düzenlenecek.
KÜLTÜR Haberi
İlkadım,  yöresel ve tarihi festivale hazırlanıyor

 

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, kültürel etkinlikler çerçevesinde İlkadım 'da faaliyet gösteren hemşehri dernekleri  ve geçmişte yaşayan Türk boylarının yaşam tarzlarının sergileneceği festival düzenlemeye hazırlanıyor.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “ Farklılıkları şehir için avantaja dönüştürmek için derneklerimizi bir çatı altında toplamak, birlikte şehir için üretmek adına kültürel projeler kapsamında , 'Zaman Yolculuğunda Yöresel Kültürler Buluşması' festivali düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu Festival   ile Türk boylarının yemekten, kıyafete, halkoyunlarından, el sanatlarına kadar kültürel unsurları  sergilenecek. 

Geçmişten geleceğe, bir nevi yöresel kültürleri de içine alan zamanda tarihe yolculuğu ilçe halkına yaşatacağız.  İlçemiz nüfus yoğunluğu bakımında çevre illerden çok fazla iş göçü aldı ve almaya devam ediyor. Göç beraberinde birçok farklılığı şehire taşır. Bu manada vatandaşlarımızın kurdukları hemşehri derneklerinin  dayanışmaları, yardımlaşmaları ve kültürlerini yaşatmaları gelecek kuşaklara aktarmaları, kültürlerini unutmamaları, kendi yemeklerini, kendi kıyafetlerini yaşatmaları önemli.  Biz bu  farklılıklara geçmiş tarihte yaşayan Türk boylarının yaşam kültürleriyle planlıyoruz. Festival tarzındaki bu etkinliğe, sürpriz sanatçıları da katılımını sağlayarak  unutulmayacak  bir etkinliğe imza atacağız.''dedi

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İlkadım,, , yöresel, ve, tarihi, festivale, hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı