Haber Detayı
07 Haziran 2021 - Pazartesi 17:53 Bu haber 444 kez okundu
 
İYİ Partili Bedri Yaşar’dan Deniz Kirliliği Tepkisi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, deniz kirliliğine yönelik sorunlarının araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiş olduklarıönergenin Genel Kurulu’nda iktidarın oylarıyla 27 Ocak 2021 tarihinde reddedildiğiniaöyledi.
SİYASET Haberi
İYİ Partili Bedri Yaşar’dan Deniz Kirliliği Tepkisi

 

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar,  İktidarın çevre ve deniz kirliliği konusunda bugüne kadar ne kendilerinin, ne partisinin, ne de uzmanların sözünü dinlemediğini hatırlatarak, Marmara Denizi’nde ortaya çıkan kirlenmenin en büyük sorumlusunun önlem almakta geciken iktidar olduğunu vurguladı.

 

İYİ Parti Samsun Milletvekili Yaşar,  Ocak ayında iktidar tarafından gerekli önlemlerin alınması halinde, bugün Marmara Denizi ve diğer denizlerimizin deniz salyası (müsilaj) tehdidi ile karşı karşıya kalmamış olacağını bildirdi.

 

KİRLENME DEVAM EDİYOR

Evsel atıkların ve sanayi atıklarının derelerden başlayarak, akarsuları ve denizleri kirletmeye devam ettiğinede işaret eden İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü.

 

AK PARTİ VE MHP OYLARIYLA RED

“Deniz kirliliğine karşı komisyon kurulması ve önlem alınması konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 15 Ocak 2020 tarihinde 21 İYİ Parti Milletvekili imzasıyla vermiş olduğumuz Meclis Araştırma Önergemiz 27. Ocak 2021 tarihinde Ak Parti ve MHP oylarıyla reddedilmiştir. Reddedilmemiş olsaydı, bugün ülke olarak daha erken önlem alma şansımız olacaktı.

 

Aslında önergemizde bugün Marmara Denizi’ni kirleten ve deniz salyası (müsilaj) oluşmasına neden tüm uyarılar yer alıyordu. Onları buradan tekrar hatırlatmak istiyorum. Denizlerimizi kirleten en önemli unsurların başında, sanayi tesislerinden çıkan ve arıtılmadan denize boşaltılan atıklar gelmektedir.

 

Bunların yanında; tarımsal alanlarda erozyon sonucu akarsularla denize karışan toprak ve diğer kirleticiler denizlere sadece toprak değil, tarımsal faaliyetler sonucu akarsulara karışan çeşitli pestisit ve gübre gibi kimyasal atıklar da taşınmaktadır. Gemiler ve diğer deniz araçlarından akan petrol ve yağ atıkları, pis sular ve çöp gibi atıklar da denizlerimizi kirletmektedir.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: İYİ, Partili, Bedri, Yaşar’dan, Deniz, Kirliliği, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı