Haber Detayı
14 Mart 2022 - Pazartesi 16:00 Bu haber 1262 kez okundu
 
Karadeniz Bölge Sağlık Turizmi Derneği’nden 14 Mart Kutlaması
Karadeniz Bölge Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Birsen Öztürk, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
SAĞLIK Haberi
Karadeniz Bölge Sağlık Turizmi Derneği’nden 14 Mart Kutlaması

 

Birsen Öztürk mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Ülkemizde sağlık sektörünün geçmişten bu güne yaşadığımız ve çözüm bekleyen pek çok sorunu artık anlamını yitirdi. Canımızı teslim ettiğimiz hekimler hastaların tanı ve tedavisi ile meşgul olması gerekirken uzun bir zamandır gittikçe derinleşen sosyal problemlerle mücadele etmeye  başladılar. Günden güne değersizleşen tıp mesleği pandemi koşulları ile birlikte tam bir can pazarına dönüştü. Bir yandan fiziksel şiddet tehditi altında çalışacak, diğer yandan uzun süreli nöbetler tutacak, insanımızın ordanburdan okuyarak ya da duyarak uzmanlaştığı hastalık ve tedavisi konusunda psikolojik baskıyla birlikte yaşayacaktır.  Hiç bir meslek yoktur ki otuz beş yaşına kadar eğitim aldıktan ve ağır sınavlardan geçtikten sonra  hayatı boyunca mesleği için okumaya devam etsin. Bu özverili hayat hekimle birlikte aileleri içinde bir yaşam biçimi olarak olsun.

Hem bir siyasetçi hem de bir hastane yöneticisi olarak çok üzgün olduğumu belirtmek isterim.  Topluma değer üretmek üzere yetiştirilmiş bir hekimin ailesine ve ülkemize maliyeti nedir? hiç düşündünüz mü? Bu yüksek maliyetli yüksek bilgi ve donanıma sahip insanları yetiştirip de neden yabancı ülkelere göndermemiz gerekiyor? Evlatlarımız neden gurbete gönderilip de anne babaların bağrına taş basması gerekiyor?  Neden Türkçeyi zor konuşan, nerde hangi şartlarda eğitim aldığı belli olmayan, Türk insanı dilini bilmeyen kültürünü tanımayan, hassasiyetlerini anlamayan yabancı hekimler tarafından ağılıklı olarak tedavi edilmek zorunda bırakılıyor. 

Hekimlerimizin her biri ülkemiz için  çok değerli ve özel. Onlarca yıl dirsek çürüten tıp öğrencilerinin asıl eğitimi kıdemlisine asistan olmakla başlar. Bu nedenledir ki, tecrübe sahibi hekimlerimiz, cerrahlarımız bizim için bulunmaz nimettir. Unutulmamalıdır ki, insan kalbi hekimlerin avucunda atmaktadır. O kalbi gerekli tempoda tutmak deneyim ister. Bu durumda yeni mezun asistanın kendinden önce deneyim kazanan büyüklerinin tecrübelerinden yararlanması hayati önem taşır.  Onun içindir ki Türk hekimlik sistemi dünyaya nam salmıştır. Ülke ekonomisinin önemli gelir hedeflerinden birisi olan sağlık turizmi ancak Türk hekimlerinin içinde olduğu bir sistemde büyüyüp gelişebilir. Bırakın yabancı hastaları Avrupa da yaşayan vatandaşlarımız bile bir başka ülkeden gelen hekime ameliyat olmak için binlerce km yol yaparak ülkemize gelmeyecektir.

Hekimlerimize hitaben kullanılan “ giderlerse gitsinler” ifadesi ne hekimlere ne de Türk insanına  yakışmamıştır. Bu değerler ülkemizin emek verdiği değerlerdir ve ülkemize değer katmaya devam etmelidirler.  Onlar ki dünya zorlu pandemi günleri yaşarken covit aşısını bularak insanlığa hizmet etti ve  bizleri gururlandırdılar.  Ülkemizde aşı sıkıntısının olduğu günlerde pozitif ayrımcılık yaparak aşı tedarik edilmesini sağladılar. Her yerde ülkesi için atan  bu yüreklerin tıp bayramını kutluyorum. Her zaman gururumuz olacaksınız ve sizlere minnettarız.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Karadeniz, Bölge, Sağlık, Turizmi, Derneği’nden, 14, Mart, Kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı