Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 18:43 Bu haber 2689 kez okundu
 
KESK 24 yaşında
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK kuruluşunun 24. Yılını kutluyor.
SİVİL TOPLUM Haberi
KESK 24 yaşında

 

 

KESK’e bağlı sendikaların yönetici, temsilci ve üyeler,i KESK’in 24. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle bu akşam Süleymaniye Geçidi’nde bir basın açıklaması yaptılar.

 

KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “ Ekonomik krizin dar gelirlileri, yoksulları, işsizleri adeta cendereye aldığı bir dönemde KESK’in 24. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz.

 

“HAK VERİLMEZ MÜCADELEYLE ALINIR“ ilkesini rehber edinen, sendikal mücadelenin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bir parçası olduğunu bilen kamu emekçilerinin gerçek temsilcisi KESK’in 24. kuruluş yıldönümü tüm emekçilere ve emek dostlarına kutlu olsun.

 

24 yıldır bu ülkenin her köşesinde emek, demokrasi, barış ve özgürlük adına onurla mücadele eden bu örgütün tarihi, Türkiye’de demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinin tarihi ile bütünleşerek iç içe geçmiştir.

 

KESK’in tarihi bu ülkenin topraklarında yılmadan, yorulmadan yoluna devam eden emekçilerin mücadelesinin tarihidir.

 

24. yaşımızı kutladığımız bugün; emekleriyle, ödedikleri bedellerle bu onurlu tarihi yazan arkadaşlarımızı saygıyla anıyor ve selamlıyoruz.

 

KESK bugüne kadar ;

faşizme karşı demokrasiyi, emperyalizme karşı bağımsızlığı, savaşa karşı barışı, baskılara karşı özgürlüğü, ırkçılığa, inanç ve cinsiyet ayrımcılığına karşı emeğin birliğini ve kardeşliğini savundu ve savunmaya devam ediyor.

 

Bu nedenle KESK her zaman egemenlerin hedefi haline gelmiştir. Yöneticilerimiz ve üyelerimiz baskılara, sürgünlere, gözaltı ve tutuklamalara maruz kalmış, işlerinden hukuksuzca ihraç edilmişlerdir.

 

Bütün bu engellemelere, baskılara inat; KESK inandığı değerler adına inançla ve kararlılıkla mücadeleye devam ederek dimdik ayakta kalmıştır.

 

Çünkü KESK insanca bir yaşam mücadelesinin , parasız, laik, demokratik eğitim mücadelesinin , herkese eşit, nitelikli, ücretsiz sağlık mücadelesinin , rantiyeye, patronlara değil halk için bütçe mücadelesinin adıdır.

 

İşsizliğin 5 milyon kişiye dayandığı, ücretlilerin ve emeklilerin ücretleri yüzde 4 artarken, halkın temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat artışının yüzde 30 olduğu, esnafın ve köylünün boğazına kadar borca battığı, insanların ağır yaşam koşullarına dayanamadığı için topluca intihar ettiği bugün bizim için bir kutlama günü değil, mücadeleyi yükseltme günüdür.

 

Bunun için; yolsuzluklara, yoksulluğa, sömürüye, işsizliğe karşı bu ülkenin tüm ezilenlerini emeğin, barışın ve demokrasinin egemen olduğu bir Türkiye için birlikte mücadeleye davet ediyoruz.

Kimsenin kuşkusu olmasın. Faşizm yenilecek, biz kazanacağız. Yaşasın emek ve demokrasi mücadelesi. Yaşasın KESK.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK, 24, yaşında,
Yorumlar
Haber Yazılımı