Haber Detayı
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 07:01 Bu haber 707 kez okundu
 
KESK, Gerçek Enflasyon Oranında Maaş İstedi
KESK'e bağlı sendikaların temsilcileri, Çarşıda, Pazarda, Markette, Sokakta, Yaşanan Gerçek Enflasyon Oranında, İnsanca Yaşamaya Yetecek Bir Maaş talebiyle eylem yaptı.
EKONOMİ Haberi
KESK, Gerçek Enflasyon Oranında Maaş İstedi

Samsun’da Süleymaniye Geçidi’nde düzenledikleri eylemde bir araya gelen KESK Üyeleri’nin açıklamasını ,KESK Samsun Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Niyazi BULUT yaptı.

 

Bulut açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Asgari ücretli, emekli, kamu emekçisi ve dar gelirli olan tüm kesimler günden güne hızla eriyen ücretleriyle, satın alma güçlerindeki ağır kayıplarla gündelik yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. İşsizlik, geçim derdi ve düşük ücretler artık hayatların sönmesine, ailelerin dağılmasına, çocukların çalışmak zorunda kalmasına neden oluyor.

 

Siyasi iktidar bu tabloya karşı gözlerini yummuş ve kulaklarını tıkamış şekilde, görmek istediği hülyaya, duymak istediği nidaya kendisini kaptırmış gidiyor. Ekonomik krizin üzerimizdeki ağırlığı pandemi koşullarında taşınamayacak düzeye ulaşmıştır.

 

İstatistiğin en güçlü yalan söylemenin aracı olarak kullanılmasına en iyi örnek ise TÜİK’ den geliyor. Yıllardır çarşıda, pazarda ya da sokakta, yani hayatın en sahici yerindeki enflasyonun yanına dahi yaklaşamayacak veriler, resmi istatistik olarak karşımıza çıkarılıyor.

 

Sendikalı ya da sendikasız, 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon emeklinin iradesi ve ihtiyaçları yok sayılıyor. Kamu emekçileri, 2022-2023 dönemi toplu sözleşmeye gitme sürecinde, 3’lük kısmı toplu sözleşmeden kaynaklanan, 5,45’lik kısmı ise enflasyon farkı olarak “lütfedilen” 8,45’lik bir zamla karşılaşıyor. Enflasyon, halkın satın alma gücündeki azalmanın en somut göstergesi olmasına rağmen, iktidarın denetimindeki medya, açıklanan verileri ‘işçi, memur ve emekliye zam müjdesi’ olarak veriyor.

 

Üstelik Haziran ayı resmi enflasyon oranı üzerinden verilen zam daha maaşlara yansımadan, Temmuz ayından geçerli olmak üzere elektriğe 15, konutlarda kullanılan doğalgaza ise 12 zam yapılıyor. Siyasi iktidarın kaşıkla verdiğini kepçeyle alma politikası yıllara kıyaslandığında ise kaşığın giderek küçüldüğü, kepçenin ise devasa boyutlara ulaştığı herkes tarafından çok iyi biliniyor.

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu olarak 5 milyon kişinin hayatlarının enflasyon rakamları arasına sıkıştırılamayacağını bir kez daha haykırıyoruz.

 

Siyasi iktidar bir gerçeği unutmamalıdır. Yaşamlarımız ekonomik müjdelerinizden, reform paketlerinizden, çılgın projelerinizden ve doymak bilmeyen sermayedarlarınızdan daha kıymetlidir.

 

Tüm kamu emekçilerine ve emeklilere çağrımız açık ve nettir. Biz bu gidişe dur demediğimiz sürece, sahici ve samimi bir şekilde yan yana gelip el ele vermediğimiz sürece, kapalı kapılar ardında rakamlarla oynadıkları gibi hayatlarımızla oynamaya devam edeceklerdir.

 

Dolayısıyla sendikalı ya da sendikasız, tüm kamu emekçileri ve emekliler “artık yeter” demeli ve bu gidişe bir son vermelidir.

 

KESK olarak talebimiz;

  • En düşük kamu emekçisi maaşı; kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.

 

  • Maaşlarımızda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmalıdır.

 

  • Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar geri alınmalı, söz konusu temel ihtiyaçlara zam yapılmamalıdır.

 

  • Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmelidir.

 

  • Sadece geçtiğimiz yılın kayıplarını telafi etmek için maaşlarımız 2021 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 1000 (bin) TL artırılmalıdır.

 

  • Yıllardır yandaş konfederasyonla yapılan satış sözleşmelerine son verilmeli, uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan grev hakkımız engellenmemeli, derhal grevli özgür toplu sözleşme mekanizması kurulmalı, bunun için 4688 sayılı yasa baştan sona yeniden düzenlenmelidir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK,, Gerçek, Enflasyon, Oranında, Maaş, İstedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı