Haber Detayı
19 Mart 2022 - Cumartesi 17:43 Bu haber 906 kez okundu
 
KESK Samsun'da Pahalılığa Karşı Bölge Mitingi gerçekleştirdi.
KESK Şubeler Plaformu'nun koordinesinde bugün 11 ilin katılımı ile Samsun'da zamlar ve çalışma şartlarının protesto edildiği 'Geçinemiyoruz' bölge mitingi düzenlendi.
SİVİL TOPLUM Haberi
KESK Samsun'da Pahalılığa Karşı Bölge Mitingi gerçekleştirdi.

 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Samsun Şubeler Platformu'nun koordinesinde bugün 11 ilin katılımı ile dev miting gerçekleştirildi. 
 
 
 İşsizliğe,  yoksulluğa ve zamlara karşı Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen 'Geçinemiyoruz' mitingine, KESK'in 40'a yakın genel başkanı ve genel başkan yardımcısı da katıldı. Kar yağışına rağmen dev mitinge, Samsun, Rize, Sinop, Ordu, Tokat, Amasya, Giresun, Artvin, Bayburt, Gümüşhane,  Çorum ve daha birçok ilden geniş katılım sağlandı. 
 

 

CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Neslihan Hancıoğlu da mitinge katılarak destek verdi:

 
 11.30'da Shell kavşağında toplanan KESK Üyeleri, STK'lar ve sşiyasi partiler, Cumhuriyet Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanı'nda korteji oluşturanların biraraya gelmesinin ardından 'Geçinemiyoruz' Mitingi yapıldı. 
 
 KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil ve KESK Samsun Şubeler Platformu Sözcüsü Suat Yıldız, isyan ettiren zamların geri alınmasını, özelleştirilen devlet kurumlarının yeniden devletleştirilmesini ve temel ihtiyaç maddelerinde alınan vergilerin kaldırılmasını talep etti. Toplumun bütün kesimlerinin rahat yaşam süreceği zamlarında maaşlara yansıtılması talep edildi. 
 
 
 Mitinge TMMOB, Tabipler Odası, CHP İl ve ilçe örgütleri, siyasi partiler ve daha birçok sivil toplum örgütü katılarak destek verdi. Miting sonrası Grup Zemheri kısa bir konser verdi. Katılımcılar halay çekti, dans etti.
 
 
KESK SAMSUN ŞUBELER PLATFORMU DÖNEM SÖZCÜSÜ SUAT YILDIZ'IN KONUŞMASI:
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalist işgale karşı Anadolu’yu örgütlemek, özgür ve tam bağımsız, laik, demokratik bir ülke kurmak için ilk adımını attığı, özgürlüğün, bağımsızlığın, kurtuluşun ve kuruluşun meydanı Cumhuriyet Meydanı’na; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Amasya, Tokat, Çorum, Gümüşhane ve Bayburt illerimizden, ilimiz ve ilçelerimizden gelen, konfederasyonumuz KESK’e, TÜRK-İŞ’e, DİSK’e, bağlı sendikalarımızın, emek ve meslek örgütlerimizin, siyasi partilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin yönetici ve üyelerine, bu alanda gönül birliği kurduğumuz halkımıza, KESK Eş Genel Başkanımız, KESK’in ve bağlı sendikalarımızın genel başkan ve yönetim kurulu üyelerine, basınımızın değerli mensuplarına, tertip komitemiz ve KESK Samsun Şubeler Platformu adına hoş geldiniz diyor ve sizleri en devrimci duygularımla selamlıyorum. 
 
 
Bu zorlu kış koşullarında niçin buradayız ve ne istiyoruz? GEÇİNEMİYORUZ!
 
          •Tüm Tüketim Maddelerine Yapılan Zamların Geri Alınmasını! 
 
          •Özelleştirmelerin İptal Edilmesini! 
 
          •Enerji Üretim ve Dağıtım Şirketlerinin Kamulaştırılmasını! 
 
          •Şeffaf ve Hesap Verebilir Kamu Yönetiminin Hayata Geçirilmesini! 
 
          •Ulaşım, Su Gibi Temel Kamu Hizmetleri Üzerindeki Ağır Maliyetleri Oluşturan Elektrik ve Akaryakıttan, ÖTV ve KDV’nin Sıfırlanmasını! 
 
          •Temel Tüketim Maddelerindeki KDV’nin Tamamen Kaldırılmasını! 
 
          •Kamu Özel İş birliği Projeleri, Döviz Garantili İhalelerin Sonlandırılmasını!
 
Geçemediğimiz, Kullanamadığımız Otoyolların, Köprülerin, Şehir Hastanelerinin Parasının Hazine Garantileri Yüzünden Bizim Cebimizden Çıkmasına Son Verilmesini! 
 
         •Çiftçimizin Tarlasını Ekebilmesini!
 
         •Esnafımızın Elindeki Malını Satabilmesini!
 
         •Sabit Gelirlilerimizin, İşçinin, Memurun, Asgari Ücretlilerimizin İnsanca Yaşanacak Bir Gelire Kavuşturulmasını!
 
         •Açlık ve Sefaletle Karşı Karşıya Kalan Emeklilerimizin İnsanca Yaşayacağı Bir Gelire Kavuşturulmasını!
 
         •Kobilerimizin Üretebilmesini!
 
         •Emperyalist Güç Savaşlarının Faturasını Emekçiler, Kadınlar, Çocuklar, Yaşlılar Kısacası Halklar Ödüyor. Kaynaklarımızın Savaşlar ve Silahlanma İçin Değil, Halkın İhtiyaçları İçin Kullanılmasını!
 
         •Öğrencilerimizin Barınabilmesini!
 
         • Bizlerden Toplanan Vergilerin, Zenginlerin Borçlarının Kapatılması İçin Kullanılmamasını!
 
         •Doğrudan ve Dolaylı Vergilerimizle Oluşturulan Bütçenin Nitelikli ve Ulaşılabilir Kamusal Hizmetlere Ayrılmasını!
 
         •Komşularımız Suriye’de, Irak’ta, Ukrayna’da ve dünyadaki emperyalist sömürü savaşlarının son bulması ve SAVAŞA HAYIR BARIŞ HEMEN ŞİMDİ diyerek yaşanan savaşların sonlandırılmasını!  
 
         •Krizi yaratanların, krizden beslenenlerin yıllardır sürdürdükleri sefaya ve emek sömürüsüne son verilmesini İSTİYORUZ!
 
 
 
          Bu ülke insanı ve ekonomisi ile büyük bir ülkedir. Ülkeyi yöneten iktidarın taleplerimizi yerine getirmesi zor değildir. İktidarın önceliğini ve ekonomik politikalarını çetelerden ve hortumculardan yana değil, halktan ve emekten yana kullanması yeterlidir. Tercihlerini halktan ve emekten yana yapmayanlar halkın sandık gazabından korunamazlar. Halktan, emekten yana bir düzen, insanca bir yaşam istiyoruz. Tercihlerini halktan ve emekten yana yapmayanlar gidecek, biz kalacağız. 
 
 
 KESK EŞ GENEL BAŞKANI ŞÜKRAN KABLAN YEŞİL'İN KONUŞMASI
 
Aylardır ülkenin dört bir yanında milyonların GEÇİNEMİYORUZ  feryadı yankılanıyor. Bugün burada bu feryadı emeğin çok sesli korosu ile yükseltmek için bir aradayız, hoş geldiniz.  
Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Sinop, Ordu, Çorum, Tokat, Amasya, Gümüşhane, Bayburt’tan düşüp yollara geldiğimiz bu  kıyı ve liman kenti olan Samsun’ dan  bizim de selam göndereceklerimiz var. 
 
Kamu emekçisi, işçisi, asgari ücretlisi ile emeklisi,  İşsizi,  kadını,  EYT’lisi,  küçük esnafı, çiftçisiyle hepimiz çok zor bir süreçten geçiyoruz. Her yeni güne yeni bir zam haberiyle uyanıyoruz.
Elektriğe zam, doğalgaza zam, akaryakıta zam, ekmeğe, tüpe, toplu taşımaya zam. Gıdaya, tekele, mevsimlik meyve ve sebzeye, mazota, gübreye zam üstüne zam geliyor. Toplumun alınteri ile emeği ile yaşam mücadelesi veren 99 olarak hepimiz zam kasırgasını iliklerimize kadar yaşıyoruz.  Fahiş elektrik, doğalgaz faturaları yüzünden bu kara kışta ısınma ile beslenme arasında seçim yapmaya zorlanır hale geldik.
 
Enerji alanında yaşadığımız zamlar, yani elektriğe, akaryakıt ürünlerine, doğalgaza yapılan zamlar suya atılan bir taşın oluşturduğu halkalar gibi her alana yansıyor. 
TÜİK tarafından açıklanan verilere göre resmi yıllık enflasyon  55’e,  gıda enflasyonu 65’e, ulaştırma enflasyonu 76’ye çıktı. 
 
Ama bizim faturalarımıza yansıyan gerçek enflasyon, çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız hayat pahalılığı çoktan 100’ü aştı.  Market sepetlerimiz, pazar arabalarımız artık bomboş..
İğneden ipliğe, ekmekten suya zam üstüne zam yağmuru devam ediyor. Ama bir tek bizim maaşlarımız, ücretlerimiz, gelirimiz yıllardır artmıyor.
İktidarın “tarihi artış” yaptık diyerek net 4.253 TL’ye çıkardığı asgari ücret bırakalım yaşadığımız gerçek enflasyonu resmi enflasyon karşısında bile yılın ilk iki ayında buharlaştı. Son ekmek zamları ile 10 milyon asgari ücretlinin masasından bir yıl içinde 196 ekmek eksildi. 
Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılıyor. Kadın işsizliği ve  güvencesiz, kayıt dışı çalışma ortamlarında taciz ve mobbing her geçen gün artıyor.
 
Biraz nefes almak için: 
• Tüm Tüketim Maddelerine Yapılan Zamların Geri Alınmasını istiyoruz. 
• Özelleştirmelerin iptal edilmesini, başta enerji üretim ve dağıtım şirketleri olmak üzere özel sektöre peşkeş çekilen tüm işletmelerin, fabrikaların kamulaştırılmasını istiyoruz. 
• Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmesini istiyoruz. 
• Tüketim maddelerindeki KDV’nin tamamen kaldırılmasını istiyoruz. 
• Tükettiğimiz her şeye zam olarak yansıyan akaryakıt ürünlerinde ÖTV ve KDV’nin sıfırlanmasını istiyoruz. 
• Kamu Özel İş birliği Projelerinin, Döviz Garantili İhalelerin sonlandırılmasını istiyoruz. 
• Maaşlarımızın-ücretlerimizin insanca yaşamaya yetecek seviyeye çekilmesini istiyoruz. 
• Herkese güvenceli istihdam sağlanmasını, tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmesini istiyoruz. 
• Emekçiklerin sendika ve grev haklarını kullanmasının önündeki tüm yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını istiyoruz. 
• Dünyanın neresinde olursa olsun emperyalistlerin çıkarları adına sürdürülen savaşlara hayır diyoruz.  Savaşlara, çatışmalara karşı halkların kardeşliğini, emeğin birliğini sağlayacak adımların atılmasını istiyoruz. 
 
 
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KESK, Samsun'da, Pahalılığa, Karşı, Bölge, Mitingi, gerçekleştirdi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı