Haber Detayı
25 Mart 2022 - Cuma 16:15 Bu haber 760 kez okundu
 
KESK’ten Sinop Nükleer Davası Çağrısı
Sinop Merkez Abalı Köyü İnce burun Yarımadası mevkiinde yapılması planlanan Nükleer Güç Santrali için EUAŞ tarafından hazırlatılan ÇED raporuna karşı açılan davanın ilk duruşması 28 Mart’ta Samsun 3. Bölge İdaresi’nde saat 10.00’da görülecek.
SİVİL TOPLUM Haberi
KESK’ten Sinop Nükleer Davası Çağrısı

 

 Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “ÇED OLUMLU” kararı verilmesi üzerine 2 Ekim 2020 tarihinde 60 bireysel ve 14 kurumsal katılımcıyla Samsun İdare Mahkemesine açılan iptal davası ile ilgili olarak  KESK halka ve kurumlara  davaya katılarak destek vermeleri çağrısında bulundu.

 Mahkemenin belirlediği sorulara yanıtlar bulmak amacıyla görevlendirdiği, alanlarında uzman 15 kişilik bilirkişi heyeti NGS’nin kurulacağı alanda keşif yaparak, ÇED olumlu raporunun 10 ana başlıkta 300 e yakın sebep ile iptal edilmesi  gerektiği tespitinde bulunmuştu.

 

KESK Samsun Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü, TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“   Samsun 3. İdare Mahkemesi tarafından, bilirkişi heyetinin mahkemeye sunduğu keşif raporu sonucunda, duruşmanın 28 Mart 2022 tarihinde yapılacağı Sinop NKP’ye tebliğ edilmiştir.

 

          28 Mart’ta görülecek davada ÇED raporu ile ilgili mahkemenin vereceği karar oldukça önem taşımaktadır. Çünkü Çernobil ve Fukuşima gibi faciaların insanlara ve canlı yaşama verdiği zararlar ortada duruyor, özellikle Çernobil kazasının olumsuz etkileri Karadeniz bölgesinde yoğun olarak hala yaşanmaktadır. Birde son zamanlarda Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş ile de nükleer enerjinin insanlığın geleceği için nasıl büyük bir tehdit oluşturabileceği yeniden anlaşıldı. Nükleer gücü elinde bulunduran Rusya, Ukrayna’da bulunun dört nükleer santrali açık hedef haline getirdi. Çernobil nükleer santralinin bulunduğu bölgeyi işgal ederek, caydırıcı güç nükleer silahlarını kullanmaya hazır olduğunu duyurdu. Saldırının 9. gününde ise Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya’yı vurarak tüm dünyayı büyük bir felaketin eşiğine getirdi. 

 

          Bu sebeplerden dolayıdır ki, 28 Mart’ta, Samsun 3. İdare mahkemesinde, saat 10.00’da görülecek ÇED iptal davasında öncelikle siz değerli basın çalışanlarını/kurumlarını ve Samsun halkını yanımızda görmek istiyor, birlikte, özelde Sinop’umuza, genelde bölgemize ve ülkemize, insanlığa, doğamıza, canlı yaşama ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Kazanırsak birlikte, kaybedersek de birlikte kaybetmiş olacağız.

 

         Bölgemiz’de ve Sinop’ta Nükleer Güç Santrali İstemiyoruz.  ÇED raporu da iptal edilsin, Nükleer Güç Santrallerinin yapımı da durdurulsun.

 

        

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KESK’ten, Sinop, Nükleer, Davası, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı