Haber Detayı
07 Eylül 2021 - Salı 18:01 Bu haber 600 kez okundu
 
KESK'ten Yapılan Zamlara Tepki
KESK dönem sözcüsü, BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz TULUK yapılan zamlara karşı basın açıklamasında bulundu.
SİVİL TOPLUM Haberi
KESK'ten Yapılan Zamlara Tepki

İşte BES Samsun Şube Başkanı –KESK dönem sözcüsü Yılmaz TULUK’un açıklaması:

ÖNCE EKMEK ÇARPTI, SONRA ELEKTRİK ÇARPTI…

 

Hükümet ile yetkili ortak sendikaların yaptığı satış sözleşmesi; ulaşım, ekmek, su ve en son simite gelen zamla, elektrik, doğalgaz ve temel ihtiyaç giderleri faturalarıyla eriyip gitti.

 

Elektrik zamlarıyla elektrik fiyatlarında bu yıl içerisinde toplamda yüzde 29 artış gerçekleşmiştir.

 

Maalesef zamlar salgın sürecinde ekonomik zorluk yaşayan hanelere ve sanayi sektörüne yeni sıkıntıları da beraberinde getirecek.

 

1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere vergi ve fonlar dahil elektrik fiyatları yüzde 15 oranında zamlanmıştır. Kayıp ve kaçak, iletim hizmeti ve dağıtım hizmeti bedellerini içeren dağıtım kaleminde ise tüm abone gruplarında yüzde 7.6 oranında artış yapılmıştır. Faturalara yansıtılan elektrik fiyatları kilovatsaat (kWh) başına; ticarethanelerde 97.74, aydınlatmada 90.65, tarımsal sulamada 86.02, sanayide 84.87, konutlarda 73.93, şehit aileleri ve muharip malul gazilerde 35.43 kuruşa çıkarken; genel aydınlatma bedeli 68.96 kuruş olarak belirlenmiştir.

 

BİR YILDA 29 ZAM

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK) Resmi Gazete`de yayımlanan tarife tablolarına göre, bir evdeki asgari tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat (kWh) elektrik harcadığını "Konutların fon ve vergi kesintileri dahil aylık elektrik faturasının 28 TL artışla 183 TL`den 211 TL`ye çıkmıştır. Ekim 2020`de yapılan yüzde 5.75 ve Ocak 2021`deki yüzde 6.2`lik artışın ardından son yapılan yüzde 15`lik zamla birlikte, elektrik fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 29`a ulaşmıştır".

 

Elektrik dağıtım şirket ve firmalarının alacağı 23 artmıştır.

 

ACİL EYLEM PLANI ŞART

Elektrik fiyatlarındaki zamların hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Ekonomik kriz ve salgın koşullarında zaten zor durumda olan geniş halk kesimlerinin sıkıntıları daha da artacaktır. Elektrik fiyatlarındaki can yakıcı artışları durdurmak için acil olarak harekete geçilmelidir. Öncelikle özelleştirme ve kar esaslı piyasa politikaları terk edilerek, ülkemiz kaynaklarının kamu yararı temelinde en iyi şekilde değerlendirileceği ve farklı elektrik üretim kaynaklarının birbirlerinin maliyetlerini sübvanse edeceği yeni bir sistemin oluşturulması kaçınılmazdır. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarında alım garantileri bu anlamda yeniden gözden geçirilmelidir.

 

İlimiz Samsun’da toplu ulaşım fiyatlarına da zam gelmiştir. Dolmuş, halk otobüsü, tramvay ve öğrenci servisi ücretlerine enflasyon oranında zam uygulanmaktadır.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkez, (UKOME) toplantısında toplu ulaşıma zam kararı çıktı. Zam kararının ardından yeni ücret tarifeleri de uygulanmaya başlandı. Alınan karar neticesinde ulaşımda öğrenci servisleri, yolcu dolmuşları, halk otobüsleri ve tramvay (hafif raylı sistem) ücretlerine enflasyon oranında zam uygulandı.

 

Uygulanan zamlarla birlikte Samsun’da birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü dolmuş hatlarının ücreti tam kişi 3,5TL’den 4 TL’ye, öğrenci ücreti ise 3 TL’den 3,5 TL’ye yükseldi. 3 TL olan halk otobüsü fiyatı 3,5 TL’ye çıkarken servis ve tramvay ücretleri de enflasyon oranında zamlandı.

 

Buğdayın bile büyük bir kısmının ithal edildiği ülkemizde simit, ekmek ve suya gene zam yapılmıştır. Halkın temel geçim maddelerine yapılacak zammı kabul etmiyoruz. TÜİK’in enflasyon hesabı ile çarşı ve pazardaki enflasyon arasında dağlar kadar fark vardır. Kamu çalışanları, işçiler ve emeklilere yapılan Temmuz zamları 2 ay içerisinde sıfırlanmıştır. Okulların açılması ile halkın gider kalemleri daha da artmaktadır.

 

Siyasi iktidarı uyarıyoruz. Halkın bir kalem daha “zam” kaldıracak ne bütçesi ne de sabrı kalmıştır. Elektriğe, doğalgaza, suya, simite ve ulaşıma yapılan zamlar derhal geri alınmalı, enerjideki özelleştirmeler iptal edilmelidir.

                                                                                                                                                                                               Yılmaz TULUK

                                                                                                                              BES Samsun Şube Başkanı-   KESK Dönem Sözcüsü

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: KESK'ten, Yapılan, Zamlara, Tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı