Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 17:53 Bu haber 14571 kez okundu
 
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ndeki yangında 2 bin dönüm alan yandı
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çıkan yangında 2 bin dönüm alan yanarken buradaki çok sayıda canlının yangında yok olduğu ortaya çıktıı. Deltanın Nisan Ayı'nda statüsünün değişmesinin ardından meydana gelen yangının çıkış nedeni araştırılıyor.
YAŞAM Haberi
 Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ndeki yangında 2 bin dönüm alan yandı

 

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde dün yangın çıktı.

 

Sazlık alanda çıkan yangın orman arazilerini de etkiledi. Öğle saatlerinden itibaren yangına iş makineleri ve arazözlerle müdahale edildi. Çalışmalara Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Bafra Orman İşletme Şefliği, Samsun İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ve 19 Mayıs Belediyesi personeli katkı sağladı. 8 saatte söndürülen yangında 2 bin dönüm alanda tahribat oluşurken, birçok hayvan türü de telef oldu.

 


Yangın bölgesinde birçok hayvanın telef olduğunu ifade eden 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, " 2 bin dönüme yakın bir arazide tahribat meydana geldi. Bölgede habitat da epeyce deforme oldu. Ciddi anlamda gözle göremediğimiz karınca, kaplumbağa, fare, yılan, kertenkele gibi birçok hayvan telef oldu. Ceylan, çakal ve tilki de var ama onlardan telef olan henüz tespit edilemedi. Ağaç olarak da makilik bir alandı..

 

  Doğal hayatta ciddi bir tahribat var, bu tahribat tahmin ediyorum 10 yıl içerisinde düzelecek.  Kızılırmak Deltası içerisinde bizim Kuş Cenneti diye tabir ettiğimiz alanın bir bölümü yandı. Galeriç Ormanları diye tapuda gözüken  20 bin dönümlük parselin yaklaşık 2 bin dönümünde tahribat var. Can kaybı yok. Oralarda manda ve evcil hayvanlar da var. Ehil hayvanlarda da bir kayıp yok. Buna rağmen doğal hayatta ciddi bir tahribat var. Yangının neden çıktığı henüz belli değil. Savcılık da gerekli incelemeyi yaptı. Alanda araştırmalar hala devam ediyor.  Umuyorum ki yangın kazayla olmuş olsun. İnşallah ortaya farklı, kasıtlı yakıldığına dair bir emare çıkmamış olsun.'" dedi.

 

 

Öte yandan Kızılırmak kuş cennetinde daha önce bir lokantanın faaliyet göstermesi tepki almış ve sosyal medya ve yerel medyada tartışma konusu olmuştu.

 

Ancak çevre mücadelelerinde öne çıkan Avukat Melika Özman yangınla ilgili olarak bir ayrıntyıyı sosyal medya hesabından yayınladı ve bir konuya dikkat çekti. Av Melike Özman sosyal medya hesabından yağtığı paylaşımda şü görsellere ve açıklamalara yer verdi:

 

"KIZILIRMAK DELTASI'NDA NELER OLUYOR?

Bu tesadüf mü? Nisan ayında Delta'nın statüsü değişiyor, delta otel ve konut inşa edilebilir bir hale geliyor, Eylül ayında Delta'da yangın çıkıyor.

Aşağıda 21 Nisan tarihli Cumhurbaşkanlığı kararına ilişkin Resmi Gazete'yi koyuyorum. Gazetede okuyorsunuz, deltada statü değişikliği yapıldı. "Kesin korunacak hassas alan" olarak bir alan ayırıldı, bunun dışındaki alanlara ilişkin tasarruf Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bırakıldı. Peki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yaptı?
Ona ilişkin yazıyı da aşağıya koyuyorum.
Bakanlık bir bölgeyi kontrollü kullanım alanı olarak tanımladı.
Peki kontrollü kullanım alanı nedir? Orada ne yapılabilir? Ham Petrol ve Madencilik
Enerji Endüstrisi, Ulaşım, Altyapı ve Kıyı Yapıları
Metallerin Üretimi ve İşlenmesi
Mineral, İnşaat Malzemeleri Endüstrisi
Kimya Endüstrisi
Ağaç ve kâğıt endüstrisi
Atık Yönetimi
Gıda Endüstrisi
Tarım, Su Ürünleri ve Yetiştiriciliği Tesisleri
Atık su arıtma tesisleri.
Hurda işlem tesisleri
Sigara fabrikaları
Tuz işletmeleri.
Biyodizel üretim tesisleri.
Asfalt üretim tesisleri.
Hava taşıtları onarım tesisleri.
Golf tesisleri (Yusuf Ziya Yılmaz kulakların çınlasın)
VEEEEE işte bomba geliyor!!
Toplu halde projelendirilen konutlar (200 konut ve üzeri).
Turizm konaklama tesisleri (100 oda ve üzeri oteller, tatil köyleri, turizm kompleksleri ve benzeri).
Yaaa işte böyle!!!
Ve şimdi bölgede hiç görülmemiş bir yangın çıkıyor. Üstelik iki ayrı noktadan başladığı söyleniyor.
İster misiniz şimdi buraya, yangının olduğu bölgeye Toki binalar yapsın ya da orada denize nazır bir otel yükselsin!"

 

 


 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Kızılırmak, Deltası, Kuş, Cenneti'ndeki, yangında, 2, bin, dönüm, alan, yandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı