Haber Detayı
14 Eylül 2021 - Salı 13:16 Bu haber 571 kez okundu
 
Ladik’te İnsansız Hava Aracı Ve Uydu Sistemlerine Dayalı Yönetim Projesi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, yapımı devam eden Ladik Meslek Yüksekokulu’nda incelemelerde bulundu.
EĞİTİM Haberi
Ladik’te İnsansız Hava Aracı Ve Uydu Sistemlerine Dayalı Yönetim Projesi

Ünal bu alanın OMÜ-TUAM Ladik Araştırma İstasyonu olarak da kullanılmasını planlandığını belirterek, “Ladik MYO bu alan içerisinde yapılandırılmaktadır. Aynı zamanda bu arazinin OMÜ-TUAM Ladik Araştırma İstasyonu olarak da kullanılması planlanmaktadır.” Dedi.

 

 

Yapımı devam eden Ladik Meslek Yüksekokulu’ndaki  incelemelere Ladik Kaymakamı Ahmet Raşit Orhan, Ladik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel,Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, OMÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Nail Çelik, DSİ yetkilileri, Akdağ Sulama Birliği yetkilileri ve DOSUYM proje yetkilileri de katıldı.

OMÜ’ye tahsis edilen inşaat alanı incelerken açıklamalarda bulunan Rektör Ünal, “

Bu plan dahilinde, TUBİTAK ARDEP 1001 Programına sunulan "Hareketli Damla Sulama Sistemlerinde Değişken Oranlı Sulama için İnsansız Hava Aracı ve Uydu Sistemlerine Dayalı Yönetim Modelinin (DOSUYM) Geliştirilmesi" başlıklı projenin desteklenmesine karar verildi” diye konuştu.

Görüşmeler neticesinde, söz konusu arazide çeşitli düzenleme faaliyetleri, sulama sistemlerinin tesis edilmesi ve ekim dikim planlamaları gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

DOSUYM projesi, Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Eyüp Selim Köksal başkanlığında; Bafra MYO öğretim üyesi Prof. Dr. Sebahattin Albayrak, Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Hasan Akay, Dr. Öğretim Üyesi Sakine Çetin, Araştırma Görevlisi Emre Tunca ve Ziraat Fakültesi İdari İşler Şefi Osman Kop tarafından yürütülyor.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Ladik’te, İnsansız, Hava, Aracı, Ve, Uydu, Sistemlerine, Dayalı, Yönetim, Projesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı