Haber Detayı
31 Ocak 2020 - Cuma 15:43 Bu haber 2146 kez okundu
 
Nuri Başar'ın Köşe Yazısı
Nuri Başar'ın Köşe Yazısı: Zaman Eylem Zamanı
KÜLTÜR VE SANAT Haberi
Nuri Başar'ın Köşe Yazısı

Salı günü (28. 01. 2020) ABD Başkanı Trump yanına İsrail Başbakanını alarak ortak bir açıklama yaptılar. Sözde yüzyılın anlaşması daha doğmadan öldü.

 

Her şeyden önce bir şeyin anlaşma olarak kabul edilmesi için tarafların ortak kabulü söz konudur. Filistin topraklarını işgal anlaşmasında sadece Siyonistler var. Bunun adı anlaşma değil ancak paylaşma olabilir.

 

Hiçbir bağlayıcılığı olmayan iki delinin zırvasının, dünya kamuoyunda kabul görmesi düşünülemez. İyi de durup dururken bu da nereden çıktı denilebilir.

 

Azil sürecinin karara bağlanacağı bu günlerde Trump’ un Yahudi lobilerinin desteğine ihtiyacı var. Yolsuzluk yargılamalarından dolayı seçimlerde oy kaybı yaşayacak olan Netanyahu’ nun da hırsızlıklarını ört bas etmek gibi bir sorunu bulunuyor.

 

Yani kuyruklar sıkışmış iki çatlak kafalının, kalmayan itibarlarının düzelmesi ve kendilerinin halen adam yerine konulması gayretlerinin neticesinde bir çıkış yolu olarak böyle bir açıklama yapmaya ihtiyaç duymuşlardır. Dolayısı ile bu açıklamanın hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur.

 

Ama sorun; bundan kendilerine vazife çıkaran ve Filistinlilerin haklarını gasp etmeyi yıllardır vazgeçilmez hak/görev kabul eden Yahudiler ve onlara destek veren taraftarlarından gelecektir.

 

Böyle bir durumda hukuki bağlayıcılığı yok diye olayı hafife almak Filistin halkı için işkenceye dönüşecek, zaten var olan işkence ve katliamları artıracaktır. Bu nedenle İslâm ülkelerinin lider kadrosuna çok büyük sorumluluk düşmektedir.

 

Sayın Cumhurbaşkanı katıldıkları etkinliklerde bu gelişmenin geçerliliğinin söz konusu bile olmayacağı yönünde açıklama yapmaktalar. Ancak bu açıklama gözü dönmüş Siyonistlerin anlayacakları lisan değildir. Çünkü “Güce tapanlar sadece güçten anlarlar.” Meseleye yaklaşımın sadece lafta kalması, onların cesaretlerini artıracak ve sapkın amaçlarına hizmet edecektir.

 

Irak Hükümetinin “ABD askerlerinin Irak’ı terk etmeleri” hususunda aldığı karar ABD nin bölgedeki itibarını zedelemiştir. Ülkemizden alınacak daha ciddi yaptırım kararı bölgemizin temizlenmesinde çok önemli bir etken olacaktır.

 

Fazla değil, ülkemize İsrail’in güvenliği için Malatya ilimizde kurulan Kürecik Füze Savunma sisteminin kapatılması, olmayan akılları ile dünyaya şekil vermeye çalışan iki üç buçuk soysuzun akıllarını başlarına getirecektir.

 

Yaptırım uygulanmadan çeşitli bahaneler üreterek meselenin ağır eleştirilerle (lafla) geçiştirilmesi Filistin’de yıllardır akan kanı artıracak ve bunun vebali İslâm ülkelerinin ve öncelikle yöneticilerinin olacaktır.

 

Özetle zaman laf değil icraat zamanıdır. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Nuri, Başar'ın, Köşe, Yazısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı