Haber Detayı
21 Ekim 2021 - Perşembe 16:22 Bu haber 310 kez okundu
 
NURİ BAŞAR YAZDI:BİR DÜŞÜNELİM (!)
işte Nuri Başar'ın yazısı :
SİYASET Haberi
NURİ BAŞAR YAZDI:BİR DÜŞÜNELİM (!)

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz Muhammed'in (s.a.v) dünyayı teşriflerinin yıldönümü nedeniyle; onun tebliğ ettiği kurallar sistemi ile yaşantımızın ne kadar örtüştüğünü test etmemiz gerektiğine inanıyorum.

O: "Ben en güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim" diyerek, güzel ahlâkın Müslümanın olmazsa olmazı olduğunu vurgulamış ve hayatında güzel ahlâkı ile inananlara örnek olmuştur. Kendisine Müslüman yalan söyler mi diye sorulduğunda,  "Müslüman yalan söylemez" demek suretiyle toplum nezdinde itibar ve güven duygusunun nasıl oluşacağinın temeline işaret etmiştir. 

Nebilerin Sultanı, Enbiyaların Şahı ve Müslümanların Devlet Başkanı olduğu halde sarayı, saltanatı ve ihtişamı değil, hasır üzerinde ve kuru ekmekle yaşamayı tercih etmiştir. Onun en önemli vasıflarından biri de son derece şefkat ve merhametli olmasıydı.

Gunümüzde Müslüman geçinen bizlerin; "Amaç için hersey mubahtır" gibi uydurma gerekçeye sarılarak; Siyasi veya ticari sahadaki rakiplerimizin bir adım önüne geçebilmek veya onları itibarsızlaştırarak toplum nezdinde küçük düşürmek için insaf ve merhamet ölçüleri ile asla bağdaşmayan bir şekilde menfi propaganda yapmamız, yalan dünyanın geçici menfaati için yalan üzerine yalanlar uydurmamız, hatta bu tavrımızı iftira boyutuna getirmemiz onun tebliği ettiği inanç sistemin neresinde? Allah'ın (c.c.) kesin olarak haram kıldığı şeyleri meşrulaştıran kişi veya kurumları kutsamak ve onların peşine takılmak nasıl bir kafa yapısının ürünüdür?

Allah (c.c.) aşkına, başımızı iki elimiz arasına alıp bir düşünelim, mevcut kafa yapımız ve dünya görüşümüzle Hazreti nebinin tebliğ ettiği değerlere değer mi katıyoruz yoksa zarar mı veriyoruz? 

Bir düşünelim, Hz. Muhammed (sav) bu halimizle karşımıza çıksa ve "Ben İslâm'ı size böyle mi tebliğ ettim" dese verecek cevabımız var mı? Evet bir düşünelim!

Allah'ın (c.c.) bizleri sağlıklı düşünme ve peygamberinin tebliğ ettiği yolda sağa sola sapmadan dosdoğru yürümeyi nasip etmesi dua ve dileklerimle. 21.10.2021

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: NURİ, BAŞAR, YAZDI:BİR, DÜŞÜNELİM, (!),
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');