Haber Detayı
17 Şubat 2022 - Perşembe 17:32 Bu haber 603 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: MÜSLÜMAN KİMDİR?
İman esaslarına tereddütsüz inanan ve bu inancını dili ile ıkrar eden herkes Müslüman olarak kabul edilir. İnancımıza göre her Müslüman cennete girecektir ama, ne zaman?
YAŞAM Haberi
Nuri Başar Yazdı: MÜSLÜMAN KİMDİR?

Yapmamız gerekirken yapmadıklarımızın ve yapmamamız gerekirken yaptıklarımızın af edilmemesi halinde cehennem ateşi ile o günahlardan arındırıldıktan sonra. İşte buradan sadece inandım demenin yeterli olmadığı, inancımızı güzel amellerle desteklemenın elzem olduğu anlaşılıyor.

 

Müslüman;

*Sadece inandım demekle yetinmek,

*İmanın yanında inancının gerektirdiği ibadetleri yerine getirmek,

*Buna ilaveten inancını tebliğ etmek, 

* İnanç değerlerinin hayata geçmesi için gerektiğinde her türlü fedakarlığı yapmak,

*İnandığı halde, inancı için hiç çaba göstermediği ve diyet ödemediği halde İslami kimliğini siyasi veya ticari çıkarları ve toplumda güven kazanmak için kullanmak, 

Arasında kendisine bir yol seçebilir. Her halde bunların her biri ve daha değişik halleri için İnd-i İlahide bir karşılık olacaktır.

 

Allah (c.c.) Kur'an-ı Kerim'in onlarca ayetinde "İman edip salih amel işleyenlerin cennete gireceklerini" haber veriyor. Ayrıca "Sizden önceki ümmetlerin başlarına gelenler sizin de başınıza gelmeden cennete giriverebileceğinizi mi zannediyorsunuz" buyuruyor. Bu ifadeler sadece İman etmenin yeterli olmadığını, çeşitli sıkıntılarla imtihana tabi tutulacağımızı, zorluk ve sıkıntılarla deneneceğimizi ve bu sınavları başarıyla geçmemiz gerektiğini gösteriyor.

 

İnanç değerlerinin hayatiyeti için batıl zihniyetli akımlara karşı yapılan mücadele, gösterilen direnç, sabır ve özveri kişinin dindeki samimiyetinin ölçüsüdür. Mevlana "Aşk sevdiğin kadar değil yandığın kadardır" diyor. Dini veya dâvâsı adına yanmayı değil en küçük bir diyet ödemeyi bile göz alamayanın veya üç günlük dünya çıkarı fırıldak gibi sağa/sola dönenlerin imanı, kuru bir iddiadan öte bir değer ifade etmeyebilir.

 

Allah'ın (c.c.) hepimize İslâm ateşi ile yanmayı göze alabilecek şuur vermesi dua ve dileklerimle.16.02.2022

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, MÜSLÜMAN, KİMDİR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı