Haber Detayı
31 Mart 2022 - Perşembe 15:31 Bu haber 535 kez okundu
 
Nuri Başar yazdı : Samimiyetsiz Beklenti
işte Nuri Başar'ın Karadeniz Hayat'a yazdığı yazısı
SİYASET Haberi
Nuri Başar yazdı : Samimiyetsiz Beklenti

 

 

Haksızlıklar başkalarına yapıldığı zaman zalime karşı alınan tavır, insanın dürüstlük ölçüsüdür. Haksızlığa uğrayan düşman bile olsa adaletin yanında ve haksızlığın karşısında yer almak insanı ve vicdani bir sorumluluktur. Bizim inancımız; birilerine düşman olsak bile onlara adaletsizlik yapmamıza izin vermiyor.

 

Başkalarına yapılan zulüm ve haksızlıklara destek verip, musibetler bize yönelince adalet aramak samimi bir davranış şekli olamaz. Böyle bir yaklaşım iki yüzlülük ve samimiyetsizliktir. Sonra; zalime yardım edenin veya zulme ortak olanın o zulüm veya haksızlık bir gün mutlaka kendi başına geliyor. Bu Allah'ın (c.c.) değişmez adaletidir. Yakın tarihimizde bunun örneklerine tanıklık olduk. ABD nin teşvik ve tahriki sonucu İran ile 8 sene savaşan Saydam Hüseyin ve benzerlerinin başlarına gelen olaylar ilahi adaletin tecellisidir. Şimdi bir benzeri Ukrayna'da yaşanıyor.

 

ABD nin Irak'ta yaptığı katliamlara Ukrayna asker göndererek destek verdi. O zaman kimse "Bizim askerimizin Irak'ta ne işi var" demedi. Şimdi Rus askerleri Ukrayna'ya girince, Irak'a ses çıkarmayanlar şimdi Ruslara "Sizin Ukrayna ne işiniz var" diyorlar. Bu itirazda haklılık payı olabilmesi için daha önce "Bizim askerlerimizin Irak'taki ne işi var" itirazının yapılması icap etmez miydi? Haklarını savunduğu kişiler ile aynı inançta olmadığı halde, Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasına engel olabilmek için İsrail dozerinin altında can veren Rachel Corriere ne kadar samimi ise, Irak'a asker göderilmesine itiraz etmeyen  Ukraynalıların "Rusların burda ne işleri var" itirazcılar o kadar samimiyetsiz.

 

Yapılan kötülükler kimsenin yanına kar kalmıyor ve atılan bela okları bumerang gibi geri dönüp onu atanı buluyor. Öyle olunca nerede olursak olalım haklının yanında ve zulmün karşısında yer alırsak en azından mahcup olmayız ve her zaman başımız dik olur.

 

Allah'ın(c.c.) bizleri samimiyetsizlik ve vicdansızlıktan koruması dua ve dileklerimle. 31.03.2022

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, yazdı, :, Samimiyetsiz, Beklenti,
Yorumlar
Haber Yazılımı