Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 15:57 Bu haber 2533 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: Suriye Sorunu Nereye Gidiyor?
Yazarımız Nuri Başar Suriye Sorununu Yazdı...
KÜLTÜR VE SANAT Haberi
Nuri Başar Yazdı: Suriye Sorunu Nereye Gidiyor?

Daha önceki yazılarımda da Türkiye ile Suriye arasındaki gelişmeleri endişeyle karşıladığımı defalarca ifade etmiştim. Aynı endişelerimi halen taşıyorum.

 

Çünkü Suriye rejimi, Rusya’nın fiili desteği ile resmen kendi halkını katlediyor. Türkiye’nin idarecileri ise, kendi askeri birikimiz yanında, bize karşı defalarca sergilenen tüm olumsuzluklara rağmen ABD nin dostluğuna ve müttefikliğine inanıyor.

 

Türkiye’nin Rusya ve ABD ile olan ilişkilerinin günübirlik renk değiştirmesi, bir gün önce tozpembe olan ilişkinin bir gün sonra kara bulutlara dönüşmesi; dış siyasetimizin güvenli bir temel üzerine oturmadığını gösteriyor.

 

Şimdi Türkiye Suriye ile savaşır mı sorunun cevabını herkesin kafasını meşgul ediyor. Bu sorunun cevabını, bu iki Müslüman ülkenin yönetim kadrosundan ziyade, ortak hareket ettikleri güç odakları verecekler. O güçlerin İran ile Irak halkını yıllarca savaştırıp aynı inanca sahip milyonlarca Müslüman’ın ölümüne neden olanlar olduğu düşünülünce endişe etmemek mümkün değil.

 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, bir televizyon kuruluşu ile yaptığı söyleşi aşağı yukarı şöyle;

 

Soru: Türkiye de bir süre kaldım ve halkı savaşa kaygılı bakıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Esad: “Türkiye ile Suriye halkının savaşmaları için bir neden yok. Halk isterse savaş yapılır. Türkiye halkının çoğunluğunun bu savaşa ihtiyacı yok. Mantıklı bir devlet görevlisi halkına rağmen savaşmaz. Aynı şey Suriye halkı için de geçerli. Sorun halklar arasında değil hükümetler arasındadır. Suriye ile Türkiye arasında bir savaşa inanmıyorum.

 

Soru: Türkiye ile Suriye sınırında bombaları kim patlatıyor?

 

Esad: Buna cevap verebilmek için İki ordu ortaklaşa çalışmalı. Biz bunu teklif ettik, Türkiye kabul etmedi.  Sınırınızda terör örgütleri bulundurursanız, karşı tarafa ateş ediliyor olabilir. Ama bizim Türk askerine ateş etmek gibi bir eylemimiz yok.

 

 Mülakatın devamında ise Beşar Esad: Erdoğan’ın geleceğini kurtarmak için Halife gibi davrandığını, bu nedenle sorunsuz komşusu kalmadığını söylüyor.

 

 Esad’ ın savaş yanlısı olmadığını beyan etmesi, iki komşu ve kardeş ülkenin savaşma ihtimalini asgariye indirmesi bakımından önemli bir gelişmedir. 

 

Peki, Esad’a güvenilir mi? Kendi iradesini Rusya liderine teslim eden ve halkını katleden birisine asla güvenilmez ve güvenilmemeli.  

 

Meseleye Türkiye’miz açısından bakıldığı zaman da keza halkımızın Suriye ile savaş istediği iddia edilemez. Ancak, istişaresiz ve tek kişinin vereceği kararlar ile yönetilen bir sistemde ne olacağı hiç belli olmaz.

 

Bir gerçek var ki, küresel güçler İran Irak savaşında olduğu gibi Türkiye ve Suriye halkları arasında da aynı senaryonun hazırlığını yapıyorlar.

 

Umulur ki aklıselim hâkim olur ve tuzaklar boşa çıkarılır.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, Suriye, Sorunu, Nereye, Gidiyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı