Haber Detayı
18 Ocak 2022 - Salı 12:08 Bu haber 743 kez okundu
 
OMÜ’de Azerbaycan “Kanlı Ocak” Katliamı Kurbanları Anıldı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Azerbaycanlı Öğrenciler Topluluğu tarafından Sovyet güçlerinin Bakü’ye girmesi sonucu yaşanan “Kanlı Ocak” katliamında ölenler, 32. yılında düzenlenen programla anıldı.
YAŞAM Haberi
OMÜ’de Azerbaycan “Kanlı Ocak” Katliamı  Kurbanları Anıldı

20 Ocak’ta yaşananların ve şehitlerin yer aldığı fotoğrafların ilişkin serginin de yer aldığı programda; 20 Ocak’ta yaşanan katliama ilişkin bilgilendirme konuşması ve video tanıtım gösterimi yapıldı.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen anma törenine OMÜ Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu, Azerbaycan Büyükelçiliği Baş KatibiElxanZeynalov,OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azer Gasımzade, Azerbaycanlı Öğrenciler Temsilcisi Mikayıl Müşvik, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Program Azerbaycan Müzik Topluluğunun günün anlam ve önemine ilişkin şarkıları seslendirmesiyle son buldu.

20 Ocak Katliamı

Azerbaycan’ın bağımsızlık için mücadelesi sırasında 20 Ocak 1990’da Bakü’de, Azerbaycan’a karşı toprak iddiaları ileri süren Ermenistan’ın işgalci girişimlerine ve eski SSCB yönetiminin buna göz yummasına karşı sokak ve meydanlara çıkan halka karşı SSCB ordusunun askeri güç ile karşı koyması büyük facia ile sonuçlanmıştı. 19-20 Ocak 1990 gecesi önceden olağanüstü hal ilan edilmeden SSCB ordusu Azerbaycan’a karşı askeri operasyonlara başlamıştı. 137 kişi hayatını kaybetmiş, 744 kişi ağır yaralanmış, 841 kişi ise yasa dışı şekilde gözaltına alınmıştı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: OMÜ’de, Azerbaycan, “Kanlı, Ocak”, Katliamı, , Kurbanları, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı