Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 20:39 Bu haber 1898 kez okundu
 
OMÜ’de Azerbaycan Tanıtım Günü
Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) OMÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu tarafından “Azerbaycan Tanıtım Günü” düzenlendi.
KÜLTÜR VE SANAT Haberi
OMÜ’de Azerbaycan Tanıtım Günü

 

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen organizasyona,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Uluslararası Öğrenci Koordinatörü  Prof. Dr. İzzet Akça, Azerbaycan’dan misafir olarak gelen  Doç. Dr.  Mesude VeliyevaAltun, Samsun Azerbaycan Öğrencileri Temsilcisi Baba Osmanov, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Uluslararası Öğrenci Koordinatörü  Prof. Dr. İzzet Akça, “Üniversitemizde günden güne uluslararası öğrenci sayımız artmaktadır. Bu yıl içerisinde 119 ülkeden 5700 uluslararası öğrenci üniversitemizde eğitim öğretim görmektedir. Bunun içerisinde Azerbaycanlı öğrenci sayımız 566 olmakla birlikte üniversitemizde öğrenim gören ülke vatandaşları sıralamasında  Azerbaycan  en kalabalık 3. Ülke konumundadır. Böyle bir organizasyonla bizleri bir araya getiren  ve Azerbaycan’ın danslarını, şiirlerini, türkülerini tanıtarak bizleri eğlendirecek , herkese  çok teşekkür ediyorum ” diye konuştu.

 

Misafir olarak gelen  Doç. Dr. Mesude VeliyevaAltun, konuşmasında hem Azeri hem de Türk vatandaşı olarak etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek başladı. Azerbaycan’ı temsil etmenin gurur verici olduğunu belirten Altun bu imkanı kendilerine sunan başta OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç olmak üzere Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne teşekkürlerini sundu. Doç. Dr. Mesude VeliyevaAltun Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinin meşakkatli bir yoldan geçtiğinin altını çizerek  ülkenin anayasası hakkında bilgiler verdi.

 

Konuşmaların ve tanıtımın ardından konuklara Azerbaycan dolmasının ikram edilmesiyle   tanıtım günü sona erdi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: OMÜ’de, Azerbaycan, Tanıtım, Günü, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı