Haber Detayı
27 Ekim 2021 - Çarşamba 17:35 Bu haber 591 kez okundu
 
OMÜ’de Veteriner Hekim Adayları Önlüklerini Giydi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesine bu yıl başlayan öğrenciler için geleneksel beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.
SAĞLIK Haberi
OMÜ’de Veteriner Hekim Adayları Önlüklerini Giydi

Öğrencilere beyaz önlüklerinin takdim edildiği törene; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Albayrak, Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Metin Çenesiz, Prof. Dr. Şerife Tütüncü, kamu kurum yetkilileri, veteriner hekimler, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

Rektör Ünal “Veteriner Fakültesi Türkiye’nin seçkin fakültelerden birisi”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, öğrencilere hitaben konuşma yaptı. Diğer sağlık mensupları gibi veterinerlerin de önlüklerinin bir simge olduğuna dikkat çeken Rektör Ünal, bu simgenin kişilere sorumluluk yüklediğini ve artık birer hekim olduklarını gösterdiğine dikkat çekti. Konuşmasında salgınlara da değinen Rektör Ünal, çok kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı kuşatan salgınların insanlara çok şey öğrettiğini ve alışkanlıkları da değiştirerek yeni bir hayat stilini oluşturduğunu anlattı.

Rektör Ünal, konuşmasında hayvan psikolojine değinerek veteriner hekimlere büyük sorumluluk düştüğüne dikkat çekti. Rektör Ünal konuşmasında, “İnsanlar hasta olduğumda derdini karşı tarafa anlatabiliyor. Ama siz veterinerler öyle bir noktada sorumluluk üstleniyorsunuz ki karşınızdaki varlık size derdini anlatamıyor. Bunun anlamı şu veteriner hekim olarak sizin çok yönlü olmanız gerekiyor, hastalığını anlatamayan varlığın derdini anlamanız ve onu kavramak zorundasınız.” ifadelerini kullandı.

 

OMÜ Veteriner Fakültesi Türkiye’nin seçkin fakültelerden birisi olduğunu vurgulayan Rektör Ünal, öğrencilerden kişisel gelişimlerini ve kendi tarzlarını geliştirerek sadece derslerle yeterli kalmayarak yaşadıkları dünyayı okuyabilmelerini istedi. Öğrencilerden mesleki ve kişisel seviyelerini en üst düzeyde tamamlayarak mezun olmalarını söyleyen Prof. Dr. Ünal, “Gelecekte başarı hikâyelerinizi duymak istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Oda Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz “Veteriner hekimlik eğitiminde müfredat ve yöntemler, pandeminin ortaya çıkardığı çıktılara göre yeniden gözden geçirilmeli”

Samsun –Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz, pandeminin olumsuz koşullarından bahsederek, bu süreçte canla başla çalışan sağlık çalışanlarını şükranlarını sunup bu süreçte hayatını kaybedenleri rahmetle andı.

 

 

Ardından söz alan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Albayrak, öğrencilerin giyeceği beyaz önlüğün saflığın ve sadeliğin sembolü olduğunu vurgulayarak “Bu önlük üzerinde kir, leke kabul etmez. Bu önlük, elbette çalışma ve uygulamalarınız esnasında kirlenecek ama yıkanınca tekrar eski hâline dönecektir. Burada beyazın sembolünde aslolan; vicdanlarımızın, özümüzün kirlenmemesidir zira onun temizlenmesi çok zordur. Toplum içinde size dönük her övgü ve her yergi sizin şahsınızda olduğu kadar mesleğinizi de etkileyecek. Bu nedenle mazisinde nice örnek şahsiyetler, nice başarılı işler çıkarmış olan bu mesleğe hep övgüler kazandırmanızı temenni ediyorum.” diye konuştu.

 

Veteriner Fakültesi birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin takdim edilen beyaz önlükleri giymelerinin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle tören sona erdi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ’de, Veteriner, Hekim, Adayları, Önlüklerini, Giydi,
Yorumlar
Haber Yazılımı