Haber Detayı
11 Mart 2022 - Cuma 15:19 Bu haber 275 kez okundu
 
Pandemide ölenlerin sayısı 250 binin üzerinde
Samsun Tabip Odası Başkanı Funda Furtun ve Samsun Tabip Odası üyeleri Gazi Devlet Hastanesi önünde yaptıkları eylemde pandemi ile ilgili basın açıklaması yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Pandemide ölenlerin sayısı 250 binin üzerinde

Furtun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüspandemisini ilan ettiği ve Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020’den bu yana iki yıl geçti.

Bugün, ilk COVID-19 vakasından 2 yıl sonra, On dört buçuk milyon vakayla dünyada dokuzuncu sırada yer alan Türkiye salgını en ağır yaşayan ülkelerden.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre bile vefat sayısı 95 binin, gerçek rakamlar ise 250 binin üzerinde.Her birinin acısını yüreğimizde taşıyoruz.

Korunması ve önlenmesi mümkün olan bir hastalık yüzünden öldüler.

Bu dönemde salgın değil algı yönetimine çalışıldı, salgından “başarı hikayesi” çıkarıp siyasi rant hedefiyle politikalar üretildi.

Salgının başlarında maske sıkıntısı yaşanırken, devamında aşılar vatandaşlarla zamanında buluşturulamadığı gibi aşı tereddüdüne neden olacak söylemler ile aşı karşıtlığının da önü açıldı.

İlk günden beri gerçekleri gizleyen ve çarpıtan, yanlış yürütülen sağlık politikaları hayata geçirildi.Eksik, yanlış, tutarsız salgın yönetimi hayatları karatmaya devam etti.

Alınmayan önlemler, uygulanmayan tedbirler ve bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, uzmanlık derneklerinin, sağlık emek örgütlerinin uyarılarına kulak tıkandı.

Temel, zorunlu, acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışmanın durdurulması ve ekonomik destek çağrılarına rağmen “Çarklar dönecek, üretim sürecek!” ısrarı ile salgın devam etti; destek sermayeye, açlık emekçiye düştü.

Elbette biliyoruz ki; önünde sonunda salgın bitecek. Ancak kayıplarımızın acısı yüreğimizde hep baki kalacak…Kızgınlığımız, öfkemiz yönetemeyen sorumlulara…Biz, pandeminin ağır sonuçlarının sorumlularını biliyoruz…Biliyoruz ve unutmuyoruz…Unutmuyoruz ve affetmiyoruz!”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Pandemide, ölenlerin, sayısı, 250, binin, üzerinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı