Haber Detayı
19 Ocak 2022 - Çarşamba 17:49 Bu haber 491 kez okundu
 
Rus tur operatörleri Türkiye'ye "aşı turları" satışına başladı
Tur operatörü Russian Express, turistlerin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanmış bir aşı ile aşılanabileceği İstanbul turlarını satışa açtı.
SAĞLIK Haberi
Rus tur operatörleri Türkiye'ye

Böylece Türkiye, Russian Express şirketinin "aşılama turları" düzenlediği beşinci ülke oldu. Russian Express halen Sırbistan, Ermenistan, Hırvatistan ve Yunanistan'a aşı turları düzenliyor.

Avrupa ve ABD'ye gidebilmek için aşı turlarına katılıyorlar
Rus turistlerin yerli aşılara olan güvensizliklerinden değil Ruslara seyahatlere kapalı olan ülkelere gitmek için gerekli olan aşı sertifikasını almak için yurtdışında aşı turlarına ilgi gösterdiği belirtildi.

Russian Express, Türkiye'de alınan BioNTech çifte aşı sertifikasının Avrupa'da geçerli olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri'ne vize almak için geçerli olduğunu vurguluyor. Türkiye'ye ulaşımın oldukça kolay ve nispeten ucuz olması nedeniyle bu ülkede yabancı aşılarla aşı olma imkanının ortaya çıkması, Rus gezginlerde büyük ilgi uyandırdı.

46 bin rubleden başlıyor
Russian Express, Pfizer / BioNTech aşısı olunabilecek yeni İstanbul turlarının detaylarını anlattı. Buna göre İstanbul'da aşılama turları kişi başı tam paket 46 bin 400 rubleden (8 bin 161 TL) başlıyor. Tur ücretine Moskova - İstanbul gidiş dönüş bileti, İstanbul şehir merkezinde 3 yıldızlı otelde kahvaltı dahil konaklama (2 gece), havaalanından otele transfer ve havaalanına dönüş, aşı olunacak sağlık kuruluşuna transfer ve otele dönüş, aşılama prosedürü konusunda İngilizce konuşan bir rehber dahil.

Turistlerin aşı maliyeti 45 euro
Tur operatörü, İstanbul'daki aşılamanın detaylarını da anlattı. Russian Express turlarındaki yabancılar, iki bileşenli bir Pfizer / BioNTech aşısı ile aşılanacak. BioNTech aşısının yapıldığı şehirdeki aşı merkezi özel hastane olup, yabancılar için aşı randevusu gerekli değil. Bir doz aşı maliyeti ise 45 euro (690 TL)

İkinci kez İstanbul'a gelmeleri gerekecek
Aşı turlarına katılanların ikinci doz için yeniden İstanbul'a gelmeleri gerekecek. İkinci doz birinciden 21 gün sonra yapılıyor. Aşının ikinci dozunun alınmasıyla eş zamanlı olarak, klinikte bir PCR testi zorunlu olacak. PCR testinin ücreti de 30 euro.

Dijital aşı sertifikası verilecek
İki doz aşıyı tamamlayan Rus turistlere dijital aşı sertifikası verilecek. Türkiye'de alınan bu sertifika Avrupa'da geçerli olduğu gibi ABD vizesi almak için de geçerli.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Rus, tur, operatörleri, Türkiye'ye, "aşı, turları", satışına, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı