Haber Detayı
27 Nisan 2021 - Salı 16:39 Bu haber 756 kez okundu
 
SAMGİAD: Kapanmada Ödemeler Ertelensin
SAMGİAD ( Samsun Genç İş İnsanları Derneği) Başkanı Onur Öztekin, Bakanlar Kurulu tarafından alınan tam kapanma süreci içinde ödenmesi gereken çek-senet, kredi taksiti ve vergi ödemelerinin ertelenmesini istedi.
EKONOMİ Haberi
SAMGİAD:  Kapanmada Ödemeler Ertelensin

Samsun Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Onur Öztekin, Bakanlar Kurulu tarafından alınan tam kapanma kararını sağlık açısından desteklediklerini belirtirken, süreç içinde ödenmesi gereken çek-senet, kredi taksiti ve vergi ödemelerinin ertelenmesinin esnafı rahatlatacağını söyledi

 

Samsun Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Onur Öztekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nun tam kapanma kararının değerlendirdi.

 

Başkan Öztekin, ''Geçtiğimiz yıl dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandeminin görülmeye başlandığı ilk günlerde vatandaşlarımıza ve iş insanlarına verilen kısa çalışma ödeneği destekleri ile kredi garanti fonu kefaletli ucuz krediler verilmişti,. Bu  sayede pandeminin olumsuz etkileri bir nebze de olsa hafifletilmiş, iş insanlarımız çek, senet ödemeleri ve işletme sermayesi ihtiyaçlarını uygun finansmanla karşılamışlardır.

 

2021 yılında bu kredilerin ödemesiz dönemleri biterken, pandeminin olumsuz etkileri devam etmektedir. Bu süreçte firmaların iş hacimleri düşük kalmaya devam ederken, tüm sektörlerde hammadde fiyatları artış göstermiştir. Firmaların finansman ihtiyacı daha da artmıştır. KGF kefaletli kredi uygulamalarına son verilmesi nedeniyle bankaların talep etmiş olduğu ilave teminatı sağlayamayan çoğu iş insanı ihtiyaç duyduğu finansmana erişememiş, erişebilen azınlık da, 22-24 faiz aralığında kredi kullanımına mecbur kalmıştır'' dedi.

 

ÖDEMELER ERTELENMELİ

 

Başkan Öztekin, ''Bizim de talebimiz, pandemi nedeniyle ciroları azalan esnafımızdan en çok ciro kaybı yaşayanlardan başlamak üzere taksit erteleme faizlerinin ülkemiz hazinesi tarafından karşılanarak taksitlerinin ertelenmesidir. Ayrıca,  ülkemizin büyüme rakamlarında pozitif etkisi olan KGF kefaletli kredi mekanizmasının en az 1 yıl ödemesiz ve 60 ay vadeli uygun faiz oranlarıyla yeniden iş insanlarının hizmetine sunulmasıdır.

 

 Öte yandan tam kapanma kararını toplum sağlığı açısından desteklerken, bu süreç içerisinde ödenmesi gereken çek-senet ödemeleri, kredi ödemeleri, vergi ödemeleri gibi ödemelerin kapanma süresi boyunca ertelenmesi, tahsilat sıkıntısı çekecek olan esnafı ödeme konusunda bir nebze de olsa rahatlatacaktır'' diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMGİAD:, , Kapanmada, Ödemeler, Ertelensin,
Yorumlar
Haber Yazılımı