Haber Detayı
31 Aralık 2019 - Salı 14:12 Bu haber 1283 kez okundu
 
Samsun 2. İl Ekonomi Toplantısı Yapıldı
2019 Yılı 2. İl Ekonomi Toplantısı Samsun Valisi Osman Kaymak’ın Başkanlığında Gerçekleşti
EKONOMİ Haberi
 Samsun 2. İl Ekonomi Toplantısı Yapıldı


Samsun'un ekonomik durumunun ve potansiyelinin değerlendirildiği 2019 yılı 2. İl Ekonomi Toplantısı, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın başkanlığında Devlet Su İşleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

2019 yılı 2. İl Ekonomi toplantısının açılış konuşmasını yapan Vali Osman Kaymak, “İçişleri Bakanlığımızın talimatı kapsamında ilimizin ekonomik durumunu ve potansiyelini, istihdam konularını değerlendirmek amacıyla hem ilgili kamu kurumlarımız hem de şehrimizin ekonomik aktörleri olan esnaflarımız, işadamlarımız ve onların oluşturduğu meslek kuruluşları ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin davet edildiği bu yılın 2. toplantısını düzenlemiş bulunuyoruz.

 

İlimiz, coğrafi ve stratejik konumu, özel sektöre ait limanları, uluslararası havalimanı, Karadeniz Bölgesini Anadolu’ya bağlayan demir ve karayolu, iki üniversitesi ve kültürel alt yapısı ile gelişim sürecini hızlı bir şekilde devam ettirmektedir.İlk adım şehri Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük metropol şehridir.  Nüfus yoğunluğuyla birlikte şehrin ticari ve sanayi potansiyeli son derece yüksektir. Samsun yerleşim ve üretim alanları açısından, yatırım noktasında diğer illere göre nispeten daha tercih edilebilir konumdadır. Ayrıca stratejik konumunun sağlamış olduğu getirilerle bölgedeki diğer illere göre daha avantajlı bir durumda bulunmaktadır. Karadeniz havzasına açılan ilk deniz kapısı ve İç Anadolu’ya açılan ilk kara kapısı olması özelliğiyle, bölgenin ticari yapısında önemli bir yere sahiptir.

 

Çarşamba ve Sera OSB’lerimiz kuruluş aşamasındadır. Ayrıca Tersane bölgesinde yaklaşık 3 bin dönümlük araziye OSB yapılarak, ilimize 8’nci büyük Organize Sanayi Bölgemizi kazandıracağız. Kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikasını her ziyaret ettiğimde üzülüyordum. Bugün Çarşamba Şeker Fabrikasında çok geniş katılımlı ve verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Verimli geçen toplantıda Çarşamba Şeker Fabrikasının tekrar açılması ilin valisi olarak bende büyük bir heyecan yarattı. OSB lerin ve Çarşamba Şeker Fabrikasının açılması, işsizliğin önlenmesi ve ilimizin gelişmesi adına büyük bir katkı sağlayacak inşallah.

 

Bu toplantı vesilesi ile Samsun’umuza yapılan yatırımlar ve hizmetlerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen kamu ve özel kurum yöneticileri ile tüm çalışanlara teşekkür ediyorum.Toplantımızın İlimiz ve Ülkemiz için hayırlara vesile olmasını, 2020 yılının ülkemiz, milletimiz ve Samsun’umuz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Vali Osman Kaymak'ın konuşmasının ardından OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Şube Müdürü Mustafa Ensar Yılmaz yapılan çalışmalar ve desteklerle ilgili olarak birer sunum gerçekleştirdi.

 

2019 yılı 2. İl Ekonomi toplantısına ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Vali Yardımcısı Hasan Balcı, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, ilgili kurum, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Samsun, 2., İl, Ekonomi, Toplantısı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı