Haber Detayı
15 Şubat 2022 - Salı 14:30 Bu haber 683 kez okundu
 
Samsun’da 42 Mesleki Eğitim Merkezi Açıldı
Samsun’da MESEM programı uygulayan 5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi haricinde 42 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde MESEM programı uygulanıyor.
EĞİTİM Haberi
Samsun’da 42 Mesleki Eğitim Merkezi Açıldı

 

 6 adet Mesleki Eğitim Merkezi de dâhil toplamda 6.330 öğrenci ile eğitim öğretime devam ediliyor

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı Mesleki Eğitim Merkezleri Programı ile ortaokul mezunu olup liseye kayıt yaptıramayan ya da kayıt yaptırdığı halde devam edemeyen ara sınıflar da dâhil olmak üzere öğrencilere kayıt yenileme hakkı tanınıyor. Böylelikle yaş şartı aranmadan kayıt yaptıran öğrenciler lise diploması alabilecek.       

 Program kapsamında, nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasında önemli katkıları olan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının iş birliği daha da önem kazandı.

HâlihazırdaSamsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 42Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde MESEM programı uygulanıyor. 6 adet Mesleki Eğitim Merkezi de dâhiltoplamda 6.330öğrenci ile eğitim öğretime devam ediliyor. 

 

MESEM Programları, kayıt yaptıran öğrencilere; haftada 1 gün okul, 4 gün işletme olmak üzere 33 alan ve 181 farklı dalda meslekî eğitim alma fırsatı, Ustalık Belgesi ve Meslek Lisesi Diploması alma hakkı, Asgari ücretin 30 (9, 10, ve 11. sınıf) ve 50’si (12. sınıf) kadar maaş imkanı, kendi işyerini açma fırsatı, iş bulma kolaylığı, hastalık sigortası imkânı, “Kalfalık” ve “Ustalık” sınavlarına girme hakkı, “Usta Öğreticilik Belgesi” alma imkanı sağlayacak.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, 42, Mesleki, Eğitim, Merkezi, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı