Haber Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 15:48 Bu haber 1695 kez okundu
 
Samsun’da 70 anne adayından 50’si Pozitif çıktı, 3 anne adayı yaşamını yitirdi
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç Samsun’da sadece Son Bir Hafta İçinde Testleri Yapılan 70 Anne Adayınn 50’sinin Testinin Pozitif Çıktığını söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun’da  70 anne adayından 50’si Pozitif çıktı, 3 anne adayı yaşamını yitirdi

Kovid Olan Gebe Sayılarında artış olduğunu ifade eden Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç  “İlimizde Pandemi Döneminde Üç Annemizi Korona Nedeniyle Kaybettik. Tekrar Bu Acının Yaşanmaması İçin Tüm Anne Adaylarımızı Aşılarını Yaptırmaya Davet Ediyoruz” dedi.

 

Samsun’da Valilik koordinasyonunda yürütülen aşı çalışmaları ve gebelerdeki Covid 19 tablosu hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi:

 

“Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın da açıkladığı gibi Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de Covid 19 olan anne adaylarımızın sayısı, özellikle son dönemde, delta varyantının da etkisiyle artış gösteriyor.

 

İlimizde sadece son bir hafta içinde, çeşitli nedenlerle PCR testi yapılan 70 anne adayımızın 50’sinin testi, maalesef pozitif çıktı. PCR testi pozitif olan anne adaylarımızdan, en az iki doz aşısını yaptırmış, yani tam aşılı olanların oranı ise sadece yüzde 9 düzeyinde.

 

Samsun’da pandemi döneminde üç annemizi Covid nedeniyle kaybettik. İlimizde tekrar bu acıların yaşanmasını istemiyoruz. Covid 19'un gebelik süreci ve sonrasında can kayıplarına yol açmaması, hastalığın daha hafif geçirilmesi ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılması için mutlaka gebelerimizin aşılarını yaptırması gerekiyor. Bu nedenle tüm anne adaylarımızı, bebeklerini ve kendilerini korumak için aşılarını yaptırmaya davet ediyoruz.

 

Samsun’da tam aşılı olup, hastalık nedeniyle yoğun bakımlara yatışı yapılan tek bir sağlık çalışanımız bile bulunmuyor. Çünkü aşı koruyor.  Biz sağlıkçılar olarak aşının gücüne güveniyoruz, annelerimizden de bize inanmalarını ve aşının gücüne güvenmelerini istiyoruz.

 

Lütfen aşı konusundaki yanlış bilgilere inanmasınlar. Korumaları gereken tek hayatın kendi hayatları olmadığını, sorumlu oldukları, yanında yıllarca olmaları gereken bir canı da taşıdıklarını unutmasınlar. En yakın sağlık merkezimize başvurup aşılarını yaptırıp, sağlıkla ve mutlulukla bebeklerini kucaklarına alsınlar.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun’da, , 70, anne, adayından, 50’si, Pozitif, çıktı,, 3, anne, adayı, yaşamını, yitirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı