Haber Detayı
25 Ekim 2021 - Pazartesi 17:07 Bu haber 1213 kez okundu
 
Samsun’da Asistan Hekimler, kazada ölen meslekdaşlarını andı, 30 Saatlik Nöbet Uygulamasına İsyan Etti.
Ankara Şehir Hastanesi’nde Kadın Doğum Kliniğinde asistan hekim olarak çalışmakta iken 35 saatlik nöbet sonrasında geçirdiği trafik kazasında ölen Dr. Rümeysa Şen Samsun’daki hekimler tarafından anıldı.
SAĞLIK Haberi
Samsun’da Asistan  Hekimler, kazada ölen meslekdaşlarını andı,  30 Saatlik Nöbet Uygulamasına İsyan Etti.

 

 

Anma eylemine hekimlerin ağır çalışma şartları da protesto edildi.

 

Ankara Şehir Hastanesi’nde Kadın Doğum Kliniğinde asistan hekim olarak çalışmakta olan Dr. Rümeysa Şen, 35 saatlik  nöbet sonrasında evine gittiği sırada bir trafik kazası sonrası hayatını kaybetmişti.

 

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi  önünde düzenlenen eylemde, Samsun Tabip Odası adına Asistan Hekim Kolu temsilcisi Dr. Emre Kıymık bir basın açıklaması yaptı.

 

Dr. Emre Kıymık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Bugün maalesef çok acı bir olayın ardından burada toplanmış bulunmaktayız. Ankara Şehir Hastanesinde Kadın Doğum Kliniğinde asistan hekim olarak çalışmakta olan Dr. Rümeysa Şen nöbet ertesi evine gittiği sırada bir trafik kazası sonrası hayatını kaybetti. Rümeysa Şen’in gün aşırı tuttuğu yorucu nöbetlerin ardından geçirdiği kaza görüntüleri bize bunun bir kaza değil göz göre göre çalışma şartlarının sebep olduğu bir cinayet olduğunu gösterdi.

 

Yıllardır “Çalışma şartlarımız bizi öldürüyor” dedik ancak hiçbir düzenleme yapılmadı. Melike Erdem, Ece Ceyda Güdemek, Emre Bakırlı, Mustafa Yalçın ve maalesef Rümeysa Berin Şen ve adını bile duyamadıklarımız hayatlarının baharında, mesleklerine hevesle başladıkları zamanlarda birer birer yaşamlarını yitirdiler. Ölüme sürüklendiler.


Soruyoruz… Asistan hekimlerin çalışma şartlarının düzeltilmesi için kaç meslektaşımızın daha ölmesi gerekiyor?


Bir devlet memuru ayda ortalama 168 saat mesai yaparken bir asistan hekimin mesai süresi 360 saati bulmaktadır. Asistan hekimler çoğu branşlarda 36 saate varan sürelerde çalışıyor. Hekimler uykusuz, yorgun geçen gecenin ardından polikliniklerde 100’e yakın hasta muayene ediyor, gözleri uykudan kapanmak üzereyken ameliyata giriyor. 

 


Hastalarımıza soruyoruz… 30 saattir çalışan asistan hekimin 80. Hastası ya da ameliyat ettiği kişi olmak ister misiniz?

 

Biz asistan hekimler nöbet ertesi dinlenmeden mesaiye devam ettiğimiz gibi bir de gün aşırı nöbetler tutuyor, neredeyse ayın yarısında evimize gidemiyoruz. Maksimum ne kadar çalışacağımız hiç konuşulmazken maksimum ne kadar ücret ödeneceği ise her yerde karşımıza çıkıyor. Bu çok net ki, ucuz iş gücü olarak görülüyoruz. Performans sistemi nedeniyle ücret kesintisi yapılacağı zaman akla ilk gelenler hastanenin iş yükünü sırtlayan asistan hekimler oluyor.

 


İnsanca nöbet sayısı ve nöbet ertesi izin hakkını dillendirdiğimizde hocalarımız ve kıdemli asistan hekimler tarafından “Biz çalıştık, siz de çalışacaksınız.” Yanıtını alıyoruz.


HAYIR! Biz bu düzeni kabul etmiyoruz. Kışkırtılmış sağlık talebinin, basamaklandırılmayan sağlık sisteminin, belirsiz yönetmeliklerin, adaletsiz görev dağılımının yükünü SIRTLANMAYACAĞIZ!
Bizi bu şartlarda çalışmaya zorlayanlara soruyoruz…


Yanlışa yanlış demeden, yanlışın düzeltilmesi için çaba göstermeden iyi hekimlik yapılabilir mi? Ne zaman bu düzene dur demek için sorumluluk almaya başlayacaksınız? Biz asistan hekimler artık yeter diyoruz. 


Hekimlik yaparken dayatılan insanlık dışı çalışma şartları nedeniyle bir arkadaşımızı daha kaybetmeye tahammülümüz yok!

 

Uzmanlık eğitimi almak için geldiğimiz kliniklerde asıl görevimizin öğrenmek olduğunu hatırlatıyor, nitelikli eğitim İSTİYORUZ.


İnsanca çalışma koşullarının sağlanmasını adaletsiz görev dağılımına son verilmesini TALEP EDİYORUZ!


Yataklı kurumlar yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek nöbet ertesi izin hakkının ücret kesintisi olmaksızın ön koşulsuz tanımlanmasını İSTİYORUZ

 

HATIRLATIYORUZ: Köle değil uzmanlık öğrencisiyiz, Yorgun hekim, uykusuz hekim, tükenmiş hekim sağlığa zararlıdır!”

 

 

 


 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun’da, Asistan, , Hekimler,, kazada, ölen, meslekdaşlarını, andı,, , 30, Saatlik, Nöbet, Uygulamasına, İsyan, Etti.,
Yorumlar
Haber Yazılımı