Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 15:49 Bu haber 1388 kez okundu
 
Samsun’da Covid 19 Vakalarının Yarısını Gençler Oluşturuyor
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun’da 35 yaş altı gençlerin aşılarını ertelemesi nedeniyle vaka sayılarının artmaya devam ettiğini ve bu gençlerin vakaların neredeyse yarısını oluşturur hale geldiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun’da Covid 19 Vakalarının Yarısını Gençler Oluşturuyor

Samsun’da koronavirüse karşı Samsun Valiliği  koordinasyonunda yürütülen  aşı çalışmaları sonucunda, hem birinci dozda hem de ikinci dozda Mavi renge ulaşıldığını ifade eden Vali Dağlı, “ Bu başarı, vaka insidans hızı yüz binde 338,33 olan ilimizde, yüksek vaka oranına rağmen hastanelerimizdeki korona kaynaklı yoğunluğun önüne geçiyor ve aşının etkisini, koruyucu gücünü bize bir kere daha ispat ediyor.

 

Ancak bir başarıyı elde etmekten çok onu korumak daha önemli. İl olarak yüksek aşı oranlarımızı korumamız ve aşının gücünü her yaş grubuna yaymamız gerekiyor. Bunu yapamazsak hastalık, aşının koruyuculuğunun dışındaki insanlarımızı bulacak ve onların üzerinden yayılmaya devam edecektir. Samsun’da yüksek aşı oranlarına rağmen vaka artışımızın temel nedeni de bu durumdur. Maalesef 35 yaş altı gençlerimizin aşılarını ertelemesi nedeniyle vaka sayılarımız artmaya devam ediyor ve bu gençlerimiz artık vakaların neredeyse yarısını oluşturur hale geldi. “ dedi.

 

SAMSUN’DA  35 YAŞ ALTI HER 10 GENCİN 5’İ AŞISINI TAMAMLAMADI

 

Aşısını tamamlamayan her gencim  sadece kendisinin hastalanmakla kalmayıp,  bir istasyon gibi virüsü alıp, başkalarına bulaştırdığını belirten Vali Dağlı, “  Sevdiklerinin ve çevresindekilerin de hastalanmasına neden oluyor. Şehrimizde 35 yaş altı her 10 gencimizin nedeyse 5’i aşısını tamamlamamış durumda. Bu tablo da gençlerden büyüklere doğru yönelen yeni bir bulaş şeklinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu bulaş şekli nedeniyle son haftalarda 65 yaş üstü büyüklerimizde yaşadığımız can kayıplarımız maalesef arttı.

Can kayıplarının ve artan hasta sayısının önüne geçmemiz için, gençlerimizdeki aşılama oranını artırmamız gerekiyor. Aşı oranını artırmak için Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından geçtiğimiz haftalarda başlatılan ve 12 – 17 yaş arası öğrencilerimizi hedeflediğimiz aşı kampanyasında iki haftada yaklaşık 15 bin gencimizin aşısını yaptık. Bu oldukça başarılı bir oran. Ancak bu yaş grubunda 85 bin öğrencimiz olduğunu düşündüğümüzde, bu sayıyı hızla artırmamız gerektiğini görüyoruz. Gençlerimizdeki aşı oranını artırma noktasında, sağlık ekiplerimizin yaşadığı en büyük sorun, aşıları aile onayıyla yapılabilen 12 – 17 yaş arası gençlerimizde, aşı onay sürecinin uzaması nedeniyle, aşı uygulamasının istenen hızda gerçekleştirilememesi. “ diye konuştu.

 

VELİLERE VE AİLELERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

 

Sağlık ekiplerinin aşı süreçlerini hızlandırması için, velilerin kendilerine ulaşılmasını beklemeden e nabız üzerinden 12 – 17 yaş arası çocuklarının aşı onayını verip, randevularını alarak ilk adımı atması gerektiğini kaydeden Vali Dağlı konu ile ilgili açıklamasını şöyle tamamladı:

“  Bu adımdan sonra ekiplerimiz velilerimizden alacakları onam formuyla aşı sürecini süratle tamamlayabiliyorlar.

Okullarımızda bu sürecin hızlandırılması için Kaymakamlarımıza gerekli talimatları verdik. İl Sağlık ve İl Milli Eğitim Müdürlerimiz de bu konuda koordineli olarak çalışıyor ve her türlü aşı talebini karşılamak için çalışma yürütüyorlar. İlçelerimizdeki vatandaşlarımızın da bu çalışmaya destek olmasını bekliyoruz.

Gençlerimizin ve ailelerinin desteği olmadan bu yayılımı durdurmamız ve aşının koruyucu gücünü ilimizin her noktasına ulaştırmamız mümkün değil. Lütfen çocuklarımızın aşı onay işlemlerini tamamlayalım, aşılarını yaptıralım, okullarımız açık ve sevdiklerimiz sağlıklı kalsın.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, Covid, 19, Vakalarının, Yarısını, Gençler, Oluşturuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı